У селі оновлений пам’ятник Хмельницькому всім подобається
У селі Кунин, що на Львівщині, оновили пам’ятник Богдану Хмельницькому. Однак пост-подяка за ремонт монументу на сторінці місцевої громади викликав сотні коментарів та обговорень як за, так і проти. Бетонний монумент, який досі руйнувався, взялись відновити учасники некомерційної громадської організації “Творимо добро+”.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Суспільне.
Поблизу в’їзду до села Кунин тепер уже в червоному одязі та із жовтою булавою стоїть оновлений монумент українському гетьману Богданові Хмельницькому. Тривалий час пам’ятник руйнувався, доки його не помітили учасники громадської організації “Творимо добро +”. Її створили місцеві мешканці два місяці тому.
Спеціально аби допомагати своїй громаді, учасники організації самотужки взялись за відновлення пам’ятника. Витратили на це 7 тисяч гривень.
“Він був дуже в поганому стані. Його треба було відновити. Перед нами його оновлювали просто щіткою і побілкою, а ми то гарно все відчистили, поґрунтували, обробили все бетонним розчином, де була можливість сітку фасадну, давали сітку”, — каже керівник громадської організації Володимир Горбань.
Володимир не розуміє, чому навколо благодійного проєкту виник такий ажіотаж.
“В інтернеті ввели: “Як виглядав Богдан Хмельницький”. Я навіть скидав в Facebook як він виглядав, який колір. Ну може ми не вгадали такий колір ідеальний. І мені, cправді, шкода, що таке пишуть. Не можна так судити, бо наші хлопці, може, набагато більше роботи зробили”, — додає Володимир Горбань.
Місцевий мешканець Ігор Михняк розповідає, що цьому пам’ятнику в Кунині майже 70 років. На в’їзді до села, біля колишнього колгоспу імені Хмельницького, він з’явився за радянських часів.
“Він стояв у військовій частині десь у Львові. Це, напевно, десь роки 60-ті були. І командир частини час від часу запитував російською: “А хто це такий?”. І він запропонував, щоб Хмельницького забрали з частини. От тоді голова колгоспу Яремко Франко Іванович послав з колгоспу машину і поїхали, забрали той пам’ятник і поставили тут”, — каже Ігор Михняк.
Чоловік додає, що у селі оновлений пам’ятник Хмельницькому всім подобається.
“Він був такий файно побитий, а от дивіться, тепер файно помальований, файно поштукатурений, побілений. Богу дякувати!!! Ще трошки і би його вітер перекинув до холери! Я вам чесно кажу. Так що молодці, во!”, — каже мешканець села Мирослав Боровець.
Місцевий староста розповідає, що перед початком робіт ніяких погоджень не просили і не отримували. Бо монумент пам’яткою не вважають.
“До того пам’ятника нікому не було діла. Тепер деякі люди як їдуть, то кажуть : “А ви що пам’ятник в себе на території поставили?” Вони навіть не бачили його в тих хащах і він такий сірий, буденний був, що його не помічали. Та то не є щось таке як культурна спадщина, то просто був колгосп”, — каже староста Кунинського округу Андрій Смалюх.
Натомість у Львівській облдержадміністрації пояснюють, монумент зареєстрований як пам’ятка місцевого значення. Таке рішення ухвалив Львівський облвиконком у 1972 році.
“Ми звернемося до місцевої територіальної громади, бо побачили, що це була їхня дія, вони цим похвалилися. І повідомимо, що це пам’ятка, і що вони повинні її належним чином відреставрувати. Треба знімати ці шари фарби і починати роботу спочатку. Прикро, що витрачені такі гроші на ремонт. Громада, очевидно, хотіла якнайкраще”, — каже начальник обласного управління охорони об’єктів культурної спадщини Василь Петрик.
За словами Василя Петрика, така ситуація як у Кунині може бути не поодинокою через те, що після територіальної реформи нові громади не мають органів охорони культурної спадщини. Відтак на місцях просто не мають до кого звертатись за роз’ясненнями.
Коментарі
Позначки: Богдан Хмельницький, Жовква, Кунин, Львівська область