Львівські музейники розповіли про експозицію
Копія телеграфу із затонулого “Титаніка”, записи співу екзотичних пташок та рештки мамонта, знайденого в Україні — усе це можна побачити в музеї Львівського університету. До Міжнародного дня музеїв працівники розповіли про унікальні експонати.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Суспільне.
Музей історії Львівського університету розташований у головному корпусі. Там зберігаються понад 3 тисячі експонатів. Це портрети, книги, наукові прилади, меморіальні речі та нагороди.
“Університет — це жива структура. Коли наукові прилади, наприклад, виходять з ужитку, бо ми не можемо користуватися мікроскопами та телескопами столітньої давності, тепер нанотехнології і електронні інші, вони зберігаються тут”, — каже завідувач Музею історії університету Юрій Гудима.
Серед таких експонатів — спектрограф, який виготовили у Ротердамі. Ним користувався Орест Влох. Науковець розробив спеціальну електронно-променеву трубку, яку пізніше використовували у військових приладах. Також там є копія телеграфу, який був на Титаніку. Ним передавали сигнал SOS.
“Електрична частина працює, механічна. Під час візиту Штайнмаєра у Львівський університет його цей прилад дуже зацікавив і гість навіть пожартував, про те, що можна спілкуватись виключно за допомогою нього. Його ніхто не буде підслуховувати”, — додає Юрій Гудима.
Одним із найстаріших музеїв університету є зоологічний. У ньому понад 10 тисяч експонатів. Їх розмістили у п’яти залах. Окрім відвідувачів, сюди часто приходять викладачі та студенти на тематичні заняття.
“В залі птахів ви можете почути співи як дуже екзотичних птахів, таких як райські птахи, які живуть в Новій Гвінеї, так і птахів, які типові для нашої фауни, наприклад, ворони сірої”, — каже зберігачка фондів Зоологічного музею Соломія Сусловська.
Понад 18 тисяч експонатів є у Палеонтологічному музеї. Завідувачка розповідає, що у музеї є рештки іхтіозавра. Йому приблизно 200 мільйонів років, привезли динозавра з Німеччини. Одним із найновіших експонатів є рештки мамонта, якого знайшли на території Західної України.
“Улюблений експонат? Скажу словами Леонардо да Вінчі: “Природа потурбувалася про те, щоб ми повсюди знаходили об’єкти, які заслуговують на дослідження”. Наш музей має унікальні колекції і кожен об’єкт заслуговує на увагу”, — каже завідувачка Палеонтологічного музею Ірина Тузяк.
Загалом у Львівському університеті функціонують 6 музеїв.