Як повідомляє “Четверта студія” з посиланням на “Громадське”, автор підручника Савчин М.М. пише, що харчова сода створює лужне середовище, у якому не можуть розмножуватися ракові клітини, віруси й бактерії.
Тому розчин харчової соди начебто радять пити «для профілактики й лікування онкологічних захворювань, пом’якшення кашлю під час застуди, відбілювання зубів, лікування грибкових захворювань і хвороб шлунково-кишкового тракту». А ще вказується, що рекомендацію надали за матеріалами сайту «Всеукраїнської асоціації пенсіонерів».
Ми звернулися до Міносвіти з проханням роз’яснити, чому вони рекомендували підручник із порадами недоказової медицини.
Коротко про кислотність організму та соду
Викладачка хімії та аспірантка спеціальності «Біологія» Ніжинського університету імені Гоголя Ольга Пихова розповіла нам, що деякі віруси справді можуть приєднатись до клітин (тобто інфікувати) тільки при кислому pH, але пиття соди ніяк не впливає на це, адже воно не змінює pH у всьому організмі.
У різних частинах нашого організму різний pH (рівень кислотності). Наприклад, для м’язів кислотність змінюється через тренування, навантаження — тоді виробляється молочна кислота.
Для крові навіть невеликі зміни pH — можуть бути смертельними, каже викладачка. Зміна кислотності крові може наставати за певних хвороб. Наприклад, через діарею, блювання та навіть постійне вживання сечогінних засобів, а також при переливанні великих об’ємів крові.
«Пиття розчину соди не змінює кислотність у всьому організмі, — пояснює Пихова. — Потрапляння соди у шлунок призводить до реакції нейтралізації шлункової кислоти та виділення води й вуглекислого газу».
Крім того, бікарбонат (сода) входить у склад буферної системи крові, тому ця сполука регулює кислотність крові, але це відбувається внутрішньо, а не за допомогою зовнішнього потрапляння соди.
Онкологічні захворювання
Лікар-онколог Андрій Гардашніков нам у коментарі розповів, що немає жодних офіційних рекомендацій застосовувати харчову соду для профілактики й лікування онкологічних захворювань, а також немає даних доказової медицини щодо виправданості таких порад. За його словами, пиття соди чи її внутрішньовенне введення не зменшують можливості розвитку раку:
«Онкологічні хвороби розвиваються в живому організмі. Для їхнього розвитку потрібна жива людина, з сумісними для життя кислотно-лужним балансом, рівнем глюкози та інших багатьох чинників. Якщо суттєво зсунути кислотно-лужний баланс в стан алкалозу (збільшення кислотності — ред.) та викликати цим смерть людини — тоді й онкологічний процес розвиватися точно не буде. До речі, клітини злоякісних пухлин непогано пристосовуються до різних змін в метаболізмі людини. Вони живучі».
Лікар також наголосив, що питання профілактики та лікування онкологічних хвороб не таке примітивне, як здається, тобто правила не їж м’яса (хоча є певні види раку, які дійсно бувають у любителів м’яса) чи пий соду і не буде раку — не працюють.
Існує безліч чинників, які призводять до онкозахворювань, зокрема генетична схильність, радіоактивне випромінювання, гормональні порушення, але не кислотність, пишуть у МОЗ.
Відбілювання зубів
Якщо просто пити розчин соди, то відбілювання не відбудеться, оскільки він потрапить просто у шлунок. За допомогою соди можна зняти пігментований зубний наліт через абразивність речовини, розповіла стоматологиня Олена Мовчан. Але це не корисно.
«Емаль зуба шкрябається і далі її дуже складно відполірувати. Як наслідок, пошкоджена емаль буде більш вразлива до зовнішніх подразників. Може з’явитись чутливість, дефекти емалі, швидка поява зубного нальоту. Бо емаль після соди “покоцана”, а до шороховатої поверхні зубний наліт прикріпляється швидше, ніж до гладенької, заполірованої», — розповіла лікарка.
Якщо ж ви хочете відбілити зуби, то варто звернутися до стоматолога. Він має оглянути вас і сказати, чи немає протипоказань до процедур професійного чи домашнього відбілювання, для використання паст, що відбілюють.