У склянці теплої води розчинити по одній чайній ложці солі і харчової соди. Додати 2–3 крапельки йоду. Полоскати горло через кожних 1,5–2 години.
Сіль і сода сприяють тому, що горло очищається від слизу. А йод знезаражує, трохи припікаючи запалені місця. В результаті біль зменшується.
Розчин солі, соди і йоду – не дуже приємний на смак. Але кілька днів треба потерпіти – воно того варте! Важливо, щоби полоскання були регулярними. Їх бажано повторювати через кожну годину. А якщо вам важко переносити солоний смак, полощіть горло бодай раз на дві години.
Полоскання сіль – сода – йод можна чергувати з іншими варіантами, наприклад з відваром звіробою, водними розчинами настоянки календули або евкаліпта.
Столову ложку меду змішати із соком алое. З’їсти, поволі розсмоктуючи суміш.
Це класичний рецепт, який застосовують для лікування горла з незапам’ятних часів. Сік алое має протизапальні властивості. До того ж добре проникає в тканини і зменшує біль.
Мед у цій суміші використовують не тільки для того, щоби підсолодити гірке алое. У ньому міститься близько дюжини антибактеріальних речовин, схожих за властивостями на антибіотики. Крім того, мед обволікає, пом’якшує горло.
Щоправда, алергікам з цими солодкими ліками потрібно бути обережними.
На водяній бані приготувати відвар з кори дуба. Поки гарячий, подихати над парою.
Цей рецепт прекрасно допомагає при ларингіті. Незамінний і в тих випадках, коли не тільки відчуваєте біль у горлі, а й втратили голос. Інгаляція добре діє на зв’язки, тому вже через півгодини після неї зможете розмовляти.
Під час інгаляції необхідно дотримуватися отакого правила: пара має бути гарячою, але не обпікати! Інакше ризикуєте заподіяти горлу ще більшої шкоди.
Дихати парою можна через спеціальний інгалятор або просто нахилившись над каструлею і накрившись зверху ковдрою (чи принаймні махровим рушником).
Невеликий шматочок прополісу покласти за щоку або під язик, злегка посмоктувати. Виймати з рота тільки на час їжі і перед сном. Хай буде як така собі жуйка.
Прополіс має унікальні бактерицидні властивості – пригнічує активність хвороботворних мікроорганізмів, знищує багато шкідливих бактерій. Також
допомагає вивести з організму продукти розпаду клітин, що утворилися унаслідок запалення.
Якщо прополіс перебуває у роті постійно, є шанс, що біль через кілька днів «смоктальної» терапії зникне. Щоправда, таке лікування не зовсім приємне. Прополіс трохи пече, має специфічний смак і запах.
Отож якщо неприємно постійно тримати його в роті, використовуйте прополісне полоскання. Для цього потрібно розвести одну чайну ложку спиртової настоянки прополісу в половині склянки теплої води.
Невелику скибочку лимона з цедрою пожувати, а потім хвилин 10–15 потримати в роті, поволі розсмоктуючи.
Лимон також має протимікробну дію. Крім того, містить вітамін С, що зміцнює організм в цілому. Добре допомагає лимон при ангіні: очищує горло від гнійничків.
Після того як ви виймете з рота залишки лимона, утримайтеся від їжі впродовж години, щоби активні речовини продовжували діяти.
Повторно робити процедуру можна буде не раніше, ніж через три години – сік лимона може ушкодити зубну емаль.
Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу отоларингологу Юрію СОКОЛОВСЬКОМУ.