Здоров'я

Розмови не на галявині

Парадокс: грибок на ногах часто уражає тих, хто провадить здоровий спосіб життя. Зокрема, регулярно відвідує спортзал, басейн, сауну. Бо зворотний бік цієї, поза сумнівом, похвальної звички – висока вологість, яка є ідеальним середовищем для «ворога».

Грибки навдивовижу живучі у зовнішньому середовищі, легко переносять низькі температури, не гинуть і зберігають здатність провокувати розвиток захворювання навіть після заморожування.  І тільки підвищення температури до 75 градусів (причому щонайменше на 15 хвилин) згубне для них. Приблизно стільки ж, 15 хвилин, вони живуть в однопроцентному розчині формаліну, який успішно застосовують для дезінфекції взуття. При кип’ятінні грибки гинуть упродовж 3–5 хвилин. Натомість добре переносять процес сушіння, який лишень на короткий час затримує їх розвиток. Отож нема чого дивуватися, що грибки роками зберігають життєздатність, приміром, на підлозі чи в килимах, в одязі чи у взутті. Тому у разі, якщо захворів один із членів сім’ї, небезпека заразитися мікозом (через капці, рушники, підлогу, ванну тощо) чатує на решту.

Попри те, що грибок видно неозброєним оком, до лікаря не поспішаємо: «Минеться!». Аж ніяк не минеться! Тим паче, що деякі види грибків синтезують отруйні речовини. А це означає, що в організмі накопичуватимуться токсини. Тому не зволікайте з візитом до дерматолога. Різновидів грибкових уражень дуже багато, й визначити, який саме у вас, може тільки лікар. Звичайно, після відповідних аналізів.

Арсенал дерматолога розмаїтий – капсули і таблетки, лаки для нігтів і пластирі тощо. Лікар підбере вам схему терапії індивідуально.

Вилікувалися. І слава Богу! Що далі? Тотальна дезінфекція! Отож обробляємо підлоги, інвентар ванних кімнат (губки, мочалки, килимки тощо), а також речі особистого призначення – білизну, одяг, рушники, предмети догляду за шкірою та нігтями. Лікарі рекомендують за можливості протерти з миючими засобами, прокип’ятити, пропарити і пропрасувати все, що мало контакт зі шкірою. Не забуваймо протерти шматкою, змоченою в миючому засобі, ручки на дверях у всі приміщення вашого помешкання.

Щоби уникнути проблем у подальшому, багато не треба – дотримуйтеся простих гігієнічних правил і користуйтеся тільки своїм взуттям, одягом,  рушниками, манікюрними ножицями і, звичайно ж, мочалками. У місцях великого скупчення людей не ходіть босоніж. Носіть зручне, не тісне, взуття. Бажано – з натуральної шкіри. Регулярно доглядайте за шкірою підошви та нігтями, бодай у домашніх умовах. У перукарнях вимагайте від майстрів манікюру і педикюру дезінфікувати інструменти на ваших очах. Прийшовши з перукарні чи басейну додому, про всяк випадок, протріть руки і ноги борним спиртом. Згодяться для профілактики й спиртові розчини антисептиків.

Щодо грип ризику… Дерматологи говорять, що їхні пацієнти, як правило, – люди з імунодефіцитними станами, спричиненими стресами, трудоголіки (бо трудоголія, як відомо, – прямий шлях до хронічної втоми, відтак – імунодефіцитного стану, спричиненому втомою), а також курці та любителі міцних алкогольних напоїв. А ще знижує імунітет, відповідно – дає «привід» грибкові вчепитися, тривале вживання антибіотиків, недостатнє харчування та недокрів’я (анемія). Список можна продовжувати.

Грибок на нігтях маніфестує себе передусім зміною структури і кольору. Нігтьова пластина стає непрозорою – білою, сірою, жовтою, коричневою, часом навіть… чорною чи зеленою. Сам ніготь потовщується, розшаровується, кришиться.

На стопах збудник грибка найчастіше оселяється у складочках між пальцями. Шкіра починає лущитися. Згодом з’являються маленькі пухирці, наповнені рідиною. І так далі… Мерщій до лікаря!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу дерматовенерологу Мар’яні Чемерис.

Фото з відкритих джерел

Коментарі

Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

10 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

11 години тому