Здоров'я

7 порад педіатра Євгена Комаровського, як лікувати кашель у дітей

З наближенням зими такий тривожний симптом у дітей як кашель зустрічається все частіше. І батьки відразу беруться його лікувати: одні вдаються до бабусиних методів, інші біжать в аптеку за препаратами, розрекламованими по телевізору.

“Упродовж години я був у кімнаті, в якій працював телевізор. Упродовж години я 8 разів бачив рекламу ліків, які, як запевняв виробник, слід негайно ковтати при появі кашлю. Нерви вже не витримують слухати цей “розвод” державного масштабу”, – пише Євген Комаровський на своїй сторінці у Facebook. І дає сім порад, які варто взяти до уваги при лікуванні кашлю у дітей

1.Абсолютна більшість випадків, коли у вас нежить, кашель і підвищення температури – це хвороби верхніх дихальних шляхів: риніт, фарингіт, ларингіт. Відхаркуючі засоби збільшують кількість мокроти (cлизу в легенях)!!! Навіщо вам збільшувати кількість слизу в легенях, якщо у вас нежить чи болить горло? Навіщо? Бо про це сказали по телевізору?

2. Відхаркуючі засоби інколи потрібні при деяких захворюваннях нижніх дихальних шляхів – бронхітах, запаленні легень. У цих випадках лікарі призначають не “травки”, а так звані “муколітики” – справді ефективні, але небезпечні (при неправильному вживанні) препарати. Повторюю: бронхіти і запалення легень лікує лікар, а не люди, які надивилися телевізор.

3. Відхаркуючі засоби не зменшують, а посилюють кашель, активізуючи відходження мокроти. Але за дефіциту рідини в організмі і/чи при сухому повітрі у приміщенні відхаркуючі засоби не можуть проявити свою дію: кашель посилюється, а ліки полегшення не дають!!! Поза тим, якщо ви багато п’єте, а в кімнаті чисте, прохолодне і вологе повітря, то відхаркуючі засоби не потрібні: мокрота в таких умовах не стає в’язкою і легко відкашлюється без всяких ліків. Не дивна у зв’ язку з цим фраза з дуже відомого, і, звичайно, не нашого медичного підручника: “ефективність відхаркуючих засобів, порівняно з частим питтям, не доведена”.

4. У дітей кашель (сила кашльового поштовху) набагато слабша, ніж у дорослих. Після вживання відхаркуючих засобів діти часто не можуть відкашляти ту кількість слизу, що утворилася. Вона нагромаджується у нижніх дихальних шляхах, і це головна причина обстуктивного бронхіту і запалення легень. Дати муколітик і покласти дитину спати в теплій і сухій кімнаті (а таких кімнат у нас 90%) – найпростіший спосіб організувати ускладнення. А якщо ще й закладений ніс і підвищена температура тіла – то шанси перетворити тижневу нежить в місячне лікування пневмонії максимальні.

Не дивно, що у  багатьох країнах  муколітики настійно не рекомендують дітям перших 5 років життя, а дати їх дітям до 2 років – це взагалі кримінал. Та нам пощастило! У нас (на шляху до Європи) – можна всім, без рецепту, і рекламувати у вечірньому праймі по телевізору.

5. Ще раз для тих, хто ще не зрозумів: телевізор не повинен заміняти мозок. Це правило працює і в політиці, і при кашлі. Не купуйте відхаркуючі засоби без прямої вказівки лікаря.

6. Запам’ ятайте список муколітиків. Ніколи, категорично ніколи не вживайте їх при самолікуванні. Наводжу міжнародні назви – вони обов’ язково є на упаковці  поруч з торговою назвою вашою рідною мовою:

Ambroxol
Bromhexin
Carbocistein
Acetylcystein
Guaifenesin

7. Хочете полегшити кашель? Тоді:

  • одягніться тепліше;
  • зробіть все, щоб в приміщенні було чисте, прохолодне (16-20 ° С) і не сухе повітря (відносна вологість – 40-70%);
  • стежте за носовим диханням (воно має бути!): часто промивайте ніс сольовими розчинами і, якщо зовсім не під силу, вживайте судинозвужувальні засоби;
  • пийте багато теплої рідини;
  • знайдіть того, хто поставить діагноз;
  • вимкніть телевізор.

Джерело

Коментарі

Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

25 хв. тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

2 години тому