З наближенням зими такий тривожний симптом у дітей як кашель зустрічається все частіше. І батьки відразу беруться його лікувати: одні вдаються до бабусиних методів, інші біжать в аптеку за препаратами, розрекламованими по телевізору.
“Упродовж години я був у кімнаті, в якій працював телевізор. Упродовж години я 8 разів бачив рекламу ліків, які, як запевняв виробник, слід негайно ковтати при появі кашлю. Нерви вже не витримують слухати цей “розвод” державного масштабу”, – пише Євген Комаровський на своїй сторінці у Facebook. І дає сім порад, які варто взяти до уваги при лікуванні кашлю у дітей
1.Абсолютна більшість випадків, коли у вас нежить, кашель і підвищення температури – це хвороби верхніх дихальних шляхів: риніт, фарингіт, ларингіт. Відхаркуючі засоби збільшують кількість мокроти (cлизу в легенях)!!! Навіщо вам збільшувати кількість слизу в легенях, якщо у вас нежить чи болить горло? Навіщо? Бо про це сказали по телевізору?
2. Відхаркуючі засоби інколи потрібні при деяких захворюваннях нижніх дихальних шляхів – бронхітах, запаленні легень. У цих випадках лікарі призначають не “травки”, а так звані “муколітики” – справді ефективні, але небезпечні (при неправильному вживанні) препарати. Повторюю: бронхіти і запалення легень лікує лікар, а не люди, які надивилися телевізор.
3. Відхаркуючі засоби не зменшують, а посилюють кашель, активізуючи відходження мокроти. Але за дефіциту рідини в організмі і/чи при сухому повітрі у приміщенні відхаркуючі засоби не можуть проявити свою дію: кашель посилюється, а ліки полегшення не дають!!! Поза тим, якщо ви багато п’єте, а в кімнаті чисте, прохолодне і вологе повітря, то відхаркуючі засоби не потрібні: мокрота в таких умовах не стає в’язкою і легко відкашлюється без всяких ліків. Не дивна у зв’ язку з цим фраза з дуже відомого, і, звичайно, не нашого медичного підручника: “ефективність відхаркуючих засобів, порівняно з частим питтям, не доведена”.
4. У дітей кашель (сила кашльового поштовху) набагато слабша, ніж у дорослих. Після вживання відхаркуючих засобів діти часто не можуть відкашляти ту кількість слизу, що утворилася. Вона нагромаджується у нижніх дихальних шляхах, і це головна причина обстуктивного бронхіту і запалення легень. Дати муколітик і покласти дитину спати в теплій і сухій кімнаті (а таких кімнат у нас 90%) – найпростіший спосіб організувати ускладнення. А якщо ще й закладений ніс і підвищена температура тіла – то шанси перетворити тижневу нежить в місячне лікування пневмонії максимальні.
Не дивно, що у багатьох країнах муколітики настійно не рекомендують дітям перших 5 років життя, а дати їх дітям до 2 років – це взагалі кримінал. Та нам пощастило! У нас (на шляху до Європи) – можна всім, без рецепту, і рекламувати у вечірньому праймі по телевізору.
5. Ще раз для тих, хто ще не зрозумів: телевізор не повинен заміняти мозок. Це правило працює і в політиці, і при кашлі. Не купуйте відхаркуючі засоби без прямої вказівки лікаря.
6. Запам’ ятайте список муколітиків. Ніколи, категорично ніколи не вживайте їх при самолікуванні. Наводжу міжнародні назви – вони обов’ язково є на упаковці поруч з торговою назвою вашою рідною мовою:
Ambroxol
Bromhexin
Carbocistein
Acetylcystein
Guaifenesin
7. Хочете полегшити кашель? Тоді:
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу