Астрономи виявили планету, вік якої оцінюється у десять мільярдів років, що можна порівняти з віком самого Всесвіту. Об’єкт обертається навколо однієї з найстаріших зірок в Чумацькому Шляху, що знаходиться у 280 світлових роках від Землі.
Про це йдеться у статті в журналі The Astronomical Journal.
Планета у півтора раза більша за Землю, в три рази масивніше неї та обертається навколо зірки TOI-561 з орбітальним періодом 10,5 години. За оцінками, температура на поверхні TOI-561 b становить 2480 кельвінів, при цьому вона завжди повернена до місцевого сонця однією стороною. Відкриття свідчить про те, що скелясті планети можуть існувати дуже довгий час, залишаючись стабільними.
Щільність планети можна порівняти з Землею, що вказує на те, що вона складається з легких елементів і узгоджується з її віком. Важкі елементи утворюються в надрах зірок і викидаються в космос з їх загибеллю, в тому числі при спалахах наднових. Тому найстаріші зірки мають низький вміст металів, тобто містять мало елементів важче водню. Аналогічно, будь-які стародавні планети також не можуть містити багато важких елементів.
Існування старих планет також збільшує шанси на розвиток складного життя. На Землі хребетні тварини з’явилися не раніше 500 мільйонів років тому, хоча вік Землі досягає 4,5 мільярда років.
Статистика