Високі штрафи, освіта населення і робота з електронною картою даних – так Львівщина розпочала щорічну боротьбу з сезонними пожежами в екосистемах. Про досвід роботи у цьому напрямі заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод розповів під час наради з головами територіальних громад, пише Четверта студія.
Торік в області вигоріло понад 1000 га полів та лісу. Від січня до травня 2020-го сталося понад 2,5 тисячі пожеж в екосистемах. Горіло у всіх районах Львівщини. Пошкоджені вогнем були газові труби та людські оселі, загинули тисячі тварин та навіть люди.
“І хоч, спільно з усіма небайдужими управлінцями, урядом та депутатами, штрафи нам вдалося підвищити, а штрафувати мають право тепер і поліцейські, повідомлення про пожежі, тільки-но зійшли сніги, з’являються щодня. В день, за даними ДСНС, вигорає знову по кілька гектарів полів. Торік ми організували мобільні групи в усіх районах. Цього року прошу всіх голів громад та всі відповідні служби застосовувати законні механізми та покарання, а також у поміч електронний ресурс – карта, на якій позначені всі минулорічні пожежі. Ми можемо наперед майже точно передбачити, де саме горітиме”, – каже Юрій Холод.
ЕЛЕКТРОННУ КАРТУ він, спільно з помічниками, розробив за даними від ДСНС за 2020-ий рік. На ній окремо позначені всі ділянки, де горіли ліси, поля, торфовища та самосіви лісу. Разом – понад 5 тисяч пожеж в екосистемах. Можна припустити, що саме в цих місцях, з різних причин, є великий ризик виникнення пожеж і цього року. Тому саме тут органам місцевого самоврядування варто бути особливо пильними.
За словами заступника голови ЛОР, зміни законів стосуються підвищення штрафів, розширення кола осіб, які мають право складати протоколи та штрафувати паліїв, а також відповідальними за стан земельних ділянок, їхнє обкошування і протипожежні водойми мають власники й орендарі.
“Нам вдалося підвищити штрафи – тепер вони від 3060 до 156 тисяч гривень. І складати протоколи тепер має право також поліція. Ми надрукували плакати та, разом з вчителями, пожежниками та священниками почали говорити про шкоду випалювання трави у школах та церквах. Ми мусимо змінити свідомість, бо ці шкідливі речовини потрапляють в організм людини, провокують рак та інші хвороби, ускладнюють перебіг коронавірусу. А крім того, вогонь вбиває невинних тварин і навіть людей”, – додає Юрій Холод.
Нагадаємо, вперше зміни до Адміністративного кодексу України щодо пожеж в екосистемах набули чинності 17 квітня 2020 року. Зокрема, за випалювання стерні, луків, пасовищ вони передбачають штрафи від 3060 до 12240 грн для громадян, та від 15300 до 30600 гривень – для посадових осіб.
Про факти виявлення підпалів, пожеж – необхідно повідомляти за номерами телефонів: 102, 101, 112.