Журналісти білоруського опозиційного видання NEXTA оприлюднили другу частину розслідування про Олександра Лукашенка, в якому йдеться про контрабанду товарів через Білорусь і роль сина самопроголошеного президента Віктора Лукашенка у схемах.
Про це пише Четверта студія з посиланням на УП
Якщо в першій частині розслідування розповідалося про резиденції Олександра Лукашенка – як офіційні, так і “подаровані”, то у другій розповідається про постачання продуктів і квітів із Євросоюзу до Росії з підробленими сертифікатами, контрабанду білоруських сигарет в ЄС і “дах” наближених до Лукашенка людей.
У фільмі журналісти говорять про “лукашистську державу” та “лукашистів”, які контролюють незаконні потоки чи покривають їх.
Також згадується Олексій Олексин – друг Віктора Лукашенка, білоруський бізнесмен, який раніше перебував на держслужбі. Він, зокрема, володіє проєктами “Енергоойл” та “Інтер Тобакко”.
Олексій Олексин спільно з Олександром Зайцевим і Миколою Воробйом володіє компанією “Бреміно груп” – оператором особливої економічної зони “Бреміно-Орша”, а також інших логістичних комплексів.
У фільмі розповідається, як через логістичного оператора “Бреміно” в РФ після введення Росією ембарго йдуть груші з європейських країн. До Росії груші у 2020 році, наприклад, ішли з турецькими сертифікатами через литовську “прокладку”. І йшли вони через “Бреміно” зі знижками, а також податковими та митними пільгами.
За підрахунками журналістів, лише на контрабанді санкційних груш “наварили” 300 млн дол, а в цілому вкрадено мільярди.
Також, за даними журналістів, люди Віктора Лукашенка наживаються на поставках із Нідерландів через Білорусь квітів, ввезення яких у 2016 році обмежила РФ.
У схемах із квітами замішаний литовський підприємець Артур Тураєв, на якого у білоруських силовиків є компромат.
За даними журналістів, у Білорусі збирають компромат на всіх, хто збирається зайняти пост і навіть цивільні посади.
У фільмі розповідається, що Віктору Лукашенку належить фірма “beCloud” – монополіст на ринку надання зв’язку 4G і 5G.
Також журналісти розповідають про контрабанду сигарет до Європи, до якої нібито також причетні близькі до Лукашенка люди. У зв’язку з цим згадується бізнесмен Павло Топузідіс.
Засновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича затримали в Мінську, насильно посадивши літак із ним. А співзасновник NEXTA Степан Путило попросив владу Польщі виділити додаткову охорону, оскільки він отримує погрози.
Нагадаємо, 23 травня у Мінську затримали засновника опозиційного телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича, який перебував на борту літака Афіни – Вільнюс, який здійснив екстрену посадку через повідомлення про вибуховий пристрій на борту. Після затримання Протасевича до редакції Nexta почали надходити погрози.
Як відомо, інформація про мінування пасажирського рейсу Ryanair, який здійснив примусову посадку у Мінську, надійшла електронним листом. Про це йдеться у фрагменті переговорів білоруського авіадиспетчера і пілота літака Ryanair.
Провладний білоруський телеграм-канал опублікував звернення викраденого у Мінську опозиційного журналіста Романа Протасевича. Батько затриманого опозиційного блогера Дмитро Протасевич заявив, що Романа Протасевича змусили визнати провину на відеозвернення.
Заступник голови Міністерства закордонних справ Польщі впевнений, що засновника Telegram-каналу Nexta Романа Протасевича катували у білоруській в’язниці.
Пізніше білоруський провладний Telegram-канал “Желтые сливы” оприлюднив відео із затриманою Софією Сапегою – дівчиною співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Її теж затримали у Мінську 23 травня. Згодом білоруські правозахисники внесли Софію Сапегу до переліку політв’язнів.
Відомо, що глави МЗС G7 засудили безпрецедентні дії білоруської влади та попередили Мінськ про нові санкції у разі подальшого тиску на опозицію. Крім того, очільник МЗС Німеччини зауважив, що у разі нових санкцій проти Білорусі йтиметься про людей, компанії і платежі.