VI Міжнародний Фестиваль «Відкриваємо Падеревського» розширює свої горизонти. Варшава-Львів-Київ. Цього року музика видатного композитора звучатиме одразу в трьох містах.
Звичайно, за доброю традицією, всі найважливіші івенти фестивалю зосереджені у Львові. Однак не менш цікаві та важливі відбудуться у столицях України і Польщі.
“Цьогоріч VI Міжнародний фестиваль «Відкриваємо Падеревського» є абсолютно унікальний. Ми починаємо нову традицію. Основним місцем проведення проекту звичайно ж залишиться Львів, але ще додаємо столиці організаторів: Варшаву і Київ, що ще більше зміцнює ідею, якою керуємося з початків. Ми завжди хотіли, щоб фестиваль став хорошим майданчиком для співпраці артистів з обох сторін кордону, ще однією складової хороших польсько-українських стосунків”, – каже Адам Бала, генеральний директор фестивалю.
Стартує фестиваль 6 листопада у Варшаві, в Архикатедрі Св. Яна. І дата, і місце обрані організаторами не випадково. 6 листопада – день народження Падеревсього, що ж до локації, то саме в Архикатедрі Св. Яна похований прах композитора.
Маріана Гумецька, арт-директор фестивалю пояснює: “Концерт-відкриття фестивалю робимо вперше у Польщі у день народження Патрона, з метою і впевненістю, що це стане нашою доброю традицією на майбутнє. У програмі імпрези, звісно, будуть твори Падеревського, зокрема одна з його перлин – Польська Фантазія для фортепіано з оркестром, а також Сюїта для струнних,
ще кілька пісень. Рідко коли в одному концерті звучать стільки творів Падеревського, до того ж таких різнопланових”.
Основна ж частина фестивалю триватиме у Львові з 16 до 19 листопада. Тут, як зауважує Адам Бала, генеральний директор фестивалю, програма справді виняткова. Ми зможемо почути й побачити прекрасних артистів. “Серед них Анджей Бауер – професор, віолончеліст і диригент, видатна польська скрипалька Анна Марія Стаськевіч, молода, але вже знана українська композиторка Любава Сидоренко, відома піаністка вона ж – арт-директор фестивалю) Маріанна Гумецька. А ще – усесвітньо відомий британський піаніст Джонатан Пловрайт, видатний диригент, скрипаль і композитор музики до фільмів Кжесімір Демский, відомий польський піаніст Артур Яронь, чудове польське сопрано Магдалена Схабовська, абсолютно унікальна польська джазова співачка, яка мешкає у США і готує програму разом із Ніколя Колодзєйчиком та Маціушем Щицінським, Ґражина Ауґусцік. Із українських виконавців насолоджуватимемося сопрано Людмили Осташ та відомим тенором Михайла Малафія“, обіцяє – Адам Бала.
На відкритті у Львівській філармонії 16 листопада згадають Кароля Шимановського – одного із найвідоміших польських композиторів, життя якого тісно перепліталось зі Львовом. То буде присвята генію з нагоди 135-ї річниці від дня народження та 80-річчя з дня смерті.
Програма цього концерту власне познайомить із симфонічними творами Шимановського, музичними полотнами Ігнація Яна Падеревсього, Войцеха Кіляра. Також почуємо твір відомої сучасної української композиторки Любави Сидоренко. За пультом – відомий польський віолончеліст, диригент Анджей Бауер, соло – видатна польська скрипалька Анна Марія Стаськевіч.
Знаковою подією стане і концерт 17 листопада. Прозвучить видатний речиталь одного із найвідоміших піаністів сьогодення Джонатана Плоурайта. Золотий медаліст Королівській академії музики (з 2014 р. – її член), Фулбрайтівський стипендіат, лауреат численних конкурсів, завідувач кафедрою клавішних інструментів університету Чичестера, викладач кафедри клавішних інструментів Королівської консерваторії Шотландії. Ось неповний перелік регалій гостя, який спеціалізується на польському репертуарі і активно займається його промоцією в Європі.
18 листопада – Main concert. Lviv National Opera. Гала-концерт та вручення відзнаки фестивалю «PADEREWSKI».
Івент присвячений пам’яті двох видатних оперних зірок Польщі і України – сопрано світового рівня Марселіні Сембріч-Коханській, яка з Львівської опери ступила на найвищі й найвишуканіші сцени Європи, а також Метрополітен-опера в Нью-Йорку, та Соломії Крушельницькій – українській Діві Опери, своєрідній послідовниці Коханської, улюблениці польської публіки ХІХ століття.
Легка і захоплююча програма оперних хітів арій і дуетів потішить особливою родзинкою. Нею, – обіцяють організатори, – стане твір Кшесіміра Дембського “Пасакалія для фортепіано з оркестром” (пам’яті І. Я. Падеревського), написаний спеціально з нагоди фестивалю.
19 листопада – jazz music program. Традиційно на фестивалі лунатиме не тільки класична музика. Цього разу на публіку чекає вишуканий концерт легендарної співачки, композиторки Ґражини Ауґусцік. Артистка живе в Чикаґо, започаткувала там “Фестиваль Шопена”, дає концерти по цілому світу. Приїде до Львова із своїм тріо, у програмі, окрім авторської музики, прозвучать інтерпретації на композиції Шопена і Лютославського.
Фінальним акордом VI Міжнародного Фестивалю «Відкриваємо Падеревського» стане концерт 30 листопада у Київському Національному Академічному Театрі Оперети. Імпреза, дотого ж, приурочена 25-літтю встановлення дипломатичних відносин між Польщею та Україною. Буде музика видатних класиків сьогодення
Кшесіміра Дембського та Мирослава Скорика.
Маріана Гумецька, арт-директор фестивалю, підсумовує, що “саме цього року кожен зможе знайти для себе щось особливе. Когось захопить подих харизми Плоурайта, хтось “розтане” від ейфорії, слухаючи оперні хіти, хтось зачарується звуками і тембрами джазу від Ауґусцік, комусь “знесе голову” космос музики Любави Сидоренко і звучання оркестру та скрипки у творі Шимановського чи Кіляра».
У фестивальних концертах братимуть участь 4 оркестри. Ось вони: Молодіжний оркестр «PADERWSKI», створений з ініціативи польсько-української фундації імені І.Я. Падеревського, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Симфонічний оркестр Львівської національної опери, Симфонічний оркестр Київського національного театру оперети. Диригенти: Анджей Бауер, Ігор Пилатюк, Кшесімір Дембський, Михайло Дутчак, Оксана Мадараш. Солісти: Людмила Осташ -сопрано, Орест Сидір – баритон, Артур Яронь -фортепіано, Маріанна Гумецька – фортепіано, Євген Крук – скрипка.
Але фестиваль “Відкриваємо Падеревського” – це не тільки концерти, а й зустрічі, спілкування, тематичні виставки.
«15 листопада 17:00 приготували для поціновувачів високого цікаву перед фестивальну зустріч – виставку відомого польського скульптора, автора багатьох пам’ятників і статуй Анджея Ренеса «У колі музики і історії», – обіцяє менеджер фестивалю
Катержина Ренес.
Експозиція діятиме до 20 листопада.
“Буде нагода зустрітись та поспілкуватись із артистами та командою проекту в Палаці Лозинського, – інтригує менеджер фестивалю Катержина Ренес. Звичайно, гутуємо й сюрпризи. Як на зустрічі так і в медіа. Бо надаємо великого значення спілкуванню із аудиторією. Тож обов’язково стежте за нами в соціальних мережах та на каналі ТРК “Львів”. Там зможете виграти безліч подарунків, підготовлених нашими артистами”.
Ілюстрацї: Польсько-Український фонд ім. Іґнація Яна Падеревського