Культура

Музичні акценти Міжнародного фестивалю “Відкриваємо Падеревського”

VI Міжнародний Фестиваль «Відкриваємо Падеревського» розширює свої горизонти. Варшава-Львів-Київ. Цього року музика видатного композитора звучатиме одразу в трьох містах.

 

Звичайно, за доброю традицією, всі найважливіші івенти фестивалю зосереджені у Львові. Однак не менш цікаві та важливі відбудуться у столицях України і Польщі.

“Цьогоріч VI Міжнародний фестиваль «Відкриваємо Падеревського» є абсолютно унікальний. Ми починаємо нову традицію. Основним місцем проведення проекту звичайно ж залишиться Львів, але ще додаємо столиці організаторів: Варшаву і Київ, що ще більше зміцнює ідею, якою керуємося з початків. Ми завжди хотіли, щоб фестиваль став хорошим майданчиком для співпраці артистів з обох сторін кордону, ще однією складової хороших польсько-українських стосунків”, – каже Адам Бала, генеральний директор фестивалю.

Стартує фестиваль 6 листопада у Варшаві, в Архикатедрі Св. Яна. І дата, і місце обрані організаторами не випадково. 6 листопада – день народження Падеревсього, що ж до локації, то саме в Архикатедрі Св. Яна похований прах композитора.

Маріана Гумецька, арт-директор фестивалю пояснює: “Концерт-відкриття фестивалю робимо вперше у Польщі у день народження Патрона, з метою і впевненістю, що це стане нашою доброю традицією на майбутнє. У програмі імпрези, звісно, будуть твори Падеревського, зокрема одна з його перлин – Польська Фантазія для фортепіано з оркестром, а також Сюїта для струнних,
ще кілька пісень. Рідко коли в одному концерті звучать стільки творів Падеревського, до того ж таких різнопланових”.

Основна ж частина фестивалю триватиме у Львові з 16 до 19 листопада. Тут, як зауважує Адам Бала, генеральний директор фестивалю, програма справді виняткова. Ми зможемо почути й побачити прекрасних артистів. “Серед них Анджей Бауер – професор, віолончеліст і диригент, видатна польська скрипалька Анна Марія Стаськевіч, молода, але вже знана українська композиторка Любава Сидоренко, відома піаністка вона ж – арт-директор фестивалю) Маріанна Гумецька. А ще – усесвітньо відомий британський піаніст Джонатан Пловрайт, видатний диригент, скрипаль і композитор музики до фільмів Кжесімір Демский, відомий польський піаніст Артур Яронь, чудове польське сопрано Магдалена Схабовська, абсолютно унікальна польська джазова співачка, яка мешкає у США і готує програму разом із Ніколя Колодзєйчиком та Маціушем Щицінським, Ґражина Ауґусцік. Із українських виконавців насолоджуватимемося сопрано Людмили Осташ та відомим тенором Михайла Малафія“, обіцяє – Адам Бала.

На відкритті у Львівській філармонії 16 листопада згадають Кароля Шимановського – одного із найвідоміших польських композиторів, життя якого тісно перепліталось зі Львовом. То буде присвята генію з нагоди 135-ї річниці від дня народження та 80-річчя з дня смерті.

Програма цього концерту власне познайомить із симфонічними творами Шимановського, музичними полотнами Ігнація Яна Падеревсього, Войцеха Кіляра. Також почуємо твір відомої сучасної української композиторки Любави Сидоренко. За пультом – відомий польський віолончеліст, диригент Анджей Бауер, соло – видатна польська скрипалька Анна Марія Стаськевіч.

Знаковою подією стане і концерт 17 листопада. Прозвучить видатний речиталь одного із найвідоміших піаністів сьогодення Джонатана Плоурайта. Золотий медаліст Королівській академії музики (з 2014 р. – її член), Фулбрайтівський стипендіат, лауреат численних конкурсів, завідувач кафедрою клавішних інструментів університету Чичестера, викладач кафедри клавішних інструментів Королівської консерваторії Шотландії. Ось неповний перелік регалій гостя, який спеціалізується на польському репертуарі і активно займається його промоцією в Європі.

18 листопада – Main concert. Lviv National Opera. Гала-концерт та вручення відзнаки фестивалю «PADEREWSKI».
Івент присвячений пам’яті двох видатних оперних зірок Польщі і України – сопрано світового рівня Марселіні Сембріч-Коханській, яка з Львівської опери ступила на найвищі й найвишуканіші сцени Європи, а також Метрополітен-опера в Нью-Йорку, та Соломії Крушельницькій – українській Діві Опери, своєрідній послідовниці Коханської, улюблениці польської публіки ХІХ століття.
Легка і захоплююча програма оперних хітів арій і дуетів потішить особливою родзинкою. Нею, – обіцяють організатори, – стане твір Кшесіміра Дембського  “Пасакалія для фортепіано з оркестром” (пам’яті І. Я. Падеревського), написаний спеціально з нагоди фестивалю.

19 листопада – jazz music program. Традиційно на фестивалі лунатиме не тільки класична музика. Цього разу на публіку чекає вишуканий концерт легендарної співачки, композиторки Ґражини Ауґусцік. Артистка живе в Чикаґо, започаткувала там “Фестиваль Шопена”, дає концерти по цілому світу. Приїде до Львова із своїм тріо, у програмі, окрім авторської музики, прозвучать інтерпретації на композиції Шопена і Лютославського.

Фінальним акордом VI Міжнародного Фестивалю «Відкриваємо Падеревського» стане концерт 30 листопада у Київському Національному Академічному Театрі Оперети. Імпреза, дотого ж, приурочена 25-літтю встановлення дипломатичних відносин між Польщею та Україною. Буде музика видатних класиків сьогодення
Кшесіміра Дембського та Мирослава Скорика.

Маріана Гумецька, арт-директор фестивалю, підсумовує, що “саме цього року кожен зможе знайти для себе щось особливе. Когось захопить подих харизми Плоурайта, хтось “розтане” від ейфорії, слухаючи оперні хіти, хтось зачарується звуками і тембрами джазу від Ауґусцік, комусь “знесе голову” космос музики Любави Сидоренко і звучання оркестру та скрипки у творі Шимановського чи Кіляра».

У фестивальних концертах братимуть участь 4 оркестри. Ось вони: Молодіжний оркестр «PADERWSKI», створений з ініціативи польсько-української фундації імені І.Я. Падеревського, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Симфонічний оркестр Львівської національної опери, Симфонічний оркестр Київського національного театру оперети. Диригенти: Анджей Бауер, Ігор Пилатюк, Кшесімір Дембський, Михайло Дутчак, Оксана Мадараш. Солісти: Людмила Осташ -сопрано, Орест Сидір – баритон, Артур Яронь -фортепіано, Маріанна Гумецька – фортепіано, Євген Крук – скрипка.

Але фестиваль “Відкриваємо Падеревського” – це не тільки концерти, а й зустрічі, спілкування, тематичні виставки.

«15 листопада 17:00 приготували для поціновувачів високого цікаву перед фестивальну зустріч – виставку відомого польського скульптора, автора багатьох пам’ятників і статуй Анджея Ренеса «У колі музики і історії», – обіцяє менеджер фестивалю
Катержина Ренес.

Експозиція діятиме  до 20 листопада.
“Буде нагода зустрітись та поспілкуватись із артистами та командою проекту в Палаці Лозинського, – інтригує менеджер фестивалю Катержина Ренес. Звичайно, гутуємо й сюрпризи. Як на зустрічі так і в медіа. Бо надаємо великого значення спілкуванню із аудиторією. Тож обов’язково стежте за нами в соціальних мережах та на каналі ТРК “Львів”. Там зможете виграти безліч подарунків, підготовлених нашими артистами”.

Ілюстрацї: Польсько-Український фонд ім. Іґнація Яна Падеревського

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

Як на Львівщині розвиваються фермерські господарства

"У нас не такий бізнес, що закрив на ключ і чекаєш. Корова кожен день хоче…

10 години тому

Як спортивні ліги адаптуються до змін: порівняння країн

Світ спорту ніколи не стоїть на місці — технології, економіка та соціальні тенденції змушують ліги…

1 день тому

У Дрогобичі 37-річний чоловік викрав автомобіль

За викрадення авто чоловік проведе за ґратами понад 6 років

1 день тому