Розмови

Приватні бесіди з Богом

Відомі джазові співачки Laura & Kristina Marti презентували третій за рахунком студійний альбом «Try to feel». Відбулися презентації нової програми Україною. Не вийняток місто Лева. Платівка кардинально відрізняється від двох попередніх. Адже «Krunk» і «Chanapar» тяжіють до етніки, походження артистів, коріння, вірменських мотивів.

Вирішили поексперементувати?

 

Kristina: Так. Попередні наші два альбоми були написані в етно-джазовому напрямку, як ти вже зауважила. А в цьому, новому, зовсім інша ідея і концепція. Тому і проект, і музика – зовсім інші, і звучать по-новому. Мені і Лаурі завжди цікаво змінюватися.

Laura: Насправді ми планували третій альбом присвятити пам’яті жертв Геноциду вірмен в Османській Імперії 1915 року, а також нашому прадідусеві, який захищав свій народ. І ми вже почали працювати над проектом, навіть зробили такий концерт, акурат на 100-річчя Геноциду. Перша частина концерту була присвятою з нової програми, а друга – пісні з наших двох попередніх альбомів.

До цього проекту ми долучили талановиту людину Ліліт Саркісян, яка намалювала нам серію робіт, в якій ми хотіли показати процес “від нічого до усього”, “від зламанного до знов збудованного”. Дуже люблю цю роботу. Сподіваюсь нам все ж таки вдасться доробити програму і показати ії світові.

Тоді, влітку, ми з Кристиною поїхали до Польщі у Ходжеш, на майстер-класи, і познайомились з трубачем Хансом Петером Салентіном. І так познайомились, що вирішили зробити спільний проект, а потім ще і записали альбом разом з піаністкою Наталєю Лебедєвою, басистом Ігорем Закосом і ударником Романом Яковчуком.

Ось така історія. А знаєш, як буває? Нові люди – нове натхнення. Ось і вийшов альбом з використанням чотирьох мов і за стилістикою інший. Це нормально, навіть цілком правильно, коли музикант, музика, стиль з часом зминюються. Це ж природна річ, бо інакше не цікаво.

– У вашому проекті майже всі музиканти є композиторами? Чи завжди це плюс? Чи сперечаєтеся?

Laura: Це завжди плюс, як на мене. Це ще ніколи не заважало, тільки допомогало. Людина, яка теж пише музику, іноді ліпше розуміє “сусіда”. Я, наприклад, завжди з радістю прислухаюся до порад Наташі Лебедєвої у справі аранжування. На репетиціях щось може сказати Ігор або Роман. І це такій постійний творчій процес. Клас! Люблю це!

Kristina: Добре, коли ми один одного розуміємо і з захопленням щось створюємо. Я переконана, що в нашому випадку саме так і є.


– Ваша історія із відомим німецьким трубачем Hans Peter Salentin розпочалася з майстер-класів «Cho-Jazz 2015». Хто кому запропонував співпрацю? Чи творче знайомство відбулося, як у добрих джазових історіях на jam sessions? Як розвивалась ваша співпраця?

Laura: Ті майстер-класи були такими насиченими, що я не завжди доходила до тих джемів, якщо чесно. Знайомство відбувалося більше на заняттях на концертах. Я подарувала наші диски Хансу, Ханс – декілька своїх – нам. І знаєш, як буває? Я одразу ж сказала, що ми були б раді щось зробити з ним разом.

Послухавши наші вірменські альбоми, Ханс відмітив усіх наших музикантів і сказав, що з радістю зробив би щось спільне.

Часто такі розмови десь просто залишаються розмовами. Сказали і забули. Але коли ми з Кристиною приїхали до дому, в Україну, почали працювати і написали Хансу. А він теж не забув. Він ще і надзвичайно цікава людина, з гарним почуттям гумору. Отже, процес пішов. Спочатку ми зробили кілька концертів, а потім вже в другий його приїзд записали альбом. Одразу два! Другий має назву “Quests”. Це авторська програма Наталії Лебедєвої за мотивами Фредеріка Шопена.

– У кожного у творчому доробку десятки композицій. Як обирали, які твори потраплять у трек лист цього альбому?

Laura: До альбому увійшли декілька моїх пісень, по кілька Ханса, Наташі, а також Кристини. Хотіли його зробити різноманітним за мелодією, гармонією, ритмом, посилом. Щоб кожен сказав щось від себе… Здається, вийшло.

Kristina: На мій погляд, головне в цій справі, це прислухатися до себе і своїх відчуттів. І знаєш, важливо, щоб всі композиції були доповненням один до одного і в той же час кожна з них грала своїми барвами.


– Коли ми слухаємо якусь композицію, завжди виникають власні асоціації, історії, емоції, навіть почуття. Це дуже суб’єктивно. Попри те, відчуваємо енергію, яку вкладають у кожен трек музиканти. Та все ж цікаво таки дізнатись, які історії ховаються за лаштунками, що вкладав кожен у музичне полотно, що стало поштовхом до їх написання?!

Laura: Часто, коли пишеш, відштовхуєшся від якоїсь музичної ідеї, рифу, мелодії, гармонії і вже потім народжуються слова. Іноді буває одразу і все разом. І це чудово! Ще буває, що тебе щось дуже зачепило, надихнуло, – і тоді ти вже точно знаєш, про що будеш писати. Слова вже крутяться у голові і все немов підпорядковується їм.

Насправді, є бажання створювати багато справжньої музики, яка залишиться, буде жити, подобатись і допомогати душі або розуму людини і тобі самому іти далі. Але про це все ти думаєш вже потім, а спочатку просто бавишся і радієш, як дитина, що робиш музику. Витягаєш, що в тебе в середині, або десь високо над головою.

Про деякі твори я все ж таки можу розповісти. Пісня “Wise heart” написана в Ходжеші. За вікном йшов дощ. Я сиділа в одному з класів і захотілось мені щось таке важливе сказати про життя, любов та серце, та просто поговорити з самою собою. Я тоді вирішувала сердечні питання, бути мені з людиною чи ні, моя людина це чи ні, дуже було неспокійно і трішечки сумно. Одна частина з’явилась дуже швидко, водночас, дві другі я доробляла ще декілька днів. Отже, пісня про те, що іноді треба перестати думати, а просто слухати своє серце… Воно ніколи не підведе. Але в житті не все залежить від нас. Це я вже теж знаю (посміхається).

Пісня “Gift” Наталії Лебедєвої, на яку я написала слова, це така тиха розмова Бога і людини: “Не бійся, не ховайся. Коли страшно і здається, що все скінченно, це не так, новий день подарує тобі нові можливості. Тільки зумій їх помітити та оцінити. А якщо зовсім буде складно, Я – поряд”.

Пісня “Napoleon” Ханса Пітера Салентіна про горобця, який вирішив, що він Наполеон, мав великі амбіції і мріяв про всесвітню славу. Така собі жартівлива пісня вийшла. Ідею вигадала Кристина, я написала слова.

“Life is beautiful” вірменською мовою про те, якою чудовою штукою є життя. Добре, що ми його маємо. Про відчуття легкості, як в дитинстві, про прості речі, які навколо нас, про дружбу та світло, яке ми даруємо один одному. Життя надзвичайне!

Можна розповісти про всі композиції, але хай у слухача залишиться своя версія, роздуми, емоції і переживання.

Kristina: Погоджуся з Лаурою (посміхається). Хай у наших слухачів буде свобода для роздумів, несподіваних емоцій і власних переживань.

Розповім про пісню “Meditation Mood”, також написану в Ходжеші, після одного з майстер-класів, поки була кава-брейк. Я просто раптом звернула увагу на голоси музикантів на вулиці, які натхненно про щось говорили. І паралельно в голові звучав тембр труби. Мій стан у ту мить був напрочуд гармонійним. Я відчувала щастя, і водночас – почуття свободи, нового досвіду, нової енергії і любові. І просто почала грати і співати про все що в мені звучало. А звучало це впевненим і спокійним голосом труби… (посміхається).

– Наш час – це час синглів та відеоробіт. Чи тримаєтесь такої тенденції, чи плануєте відзнімати відеороботи?

Laura: Щодо музики з альбому “Try to feel”, то ще не думали про кліпи, але лайви з концертів – так, маємо. А там – поживемо-побачимо.

Kristina: Є ролик, який створювався спеціально для презентації другого альбому “Chanapar”. Він відзнятий з дітьми наших українських музикантів і просто з музичними дітьми. Можу сказати, що робився він більше для них.

Є ще наша перша проба кліпу на пісню “Chanapar”, знята в чудовому місті Львові нашим талановитим другом Оленою Виноградською.


– «Try to feel» – це альбом спільного проекту «Laura & Kristina Marti». Знаю окрім того, що розвиваєте і сольні кар’єри?

Laura: Так. Є в мене проект “Shine”. Він наразі суто англомовний і більше спрямований на людину, яка просто любить музику. Але музиканти у цьому проекті грають джазові, і підхід та бекграунд залишився все ж таки джазовим. Але там є, окрім джазу, і нотки року, поп-культури, соул,.. різне. Мікс всього сучасного, що маємо зараз. Таке мені теж дуже подобається. Зараз ми записали два треки і зводимо їх. Плануємо знімати кліп. А далі нагромаджувати матеріал та випускати диск, звичайно.

Kristina: Так, звичайно, ми є як і сольні проекти. А бути у сольному проєктi або у нашому дуетi, та в будь якому – це великий досвід і гарна можливість проявляти себе з різних сторін.

– Для джазового музиканта завжди важлива співпраця із новими музикантами. З ким із знаних та відомих пощастило реалізувати спільні проекти, виступи, треки?

Laura: Така співпраця – це завжди крутий досвід, мотивація і нові ідеі та можливості. Мені довелось співпрацювати в проекті Вадима Неселовського, американського піаніста і композитора родом з України, та з симфонічним оркестром “INSO-Lviv”. Ми мали тур містами України. Також була співпраця з нідерландським піаністом та композитором Мікаєлем Бортслопом та українськими музикантами. Ми виконали дві мої авторські речі. Нещодавно несподівано заспівала в дуеті з німецьким вокалістом Карлом Фрієрсаном на одному з концертів Олексія Когана та “Jazz in Kiev Band”. Ще є деякі ідеі і переговори, але про це вже потім, після реалізації.

Kristina: Хочу розповісти одну історію. На майстер-класах у Ходжеші серед інших вікладачів,  був один цікавий талановитий музикант, гітарист та композитор Рафал Сарнескі, який надихнув мене саме своєю музикою. До речі, вона виявилась дуже складною. Отже, з молодими музикантими з України, які теж приїхали тоді на майстер-класи, ми вирішили вивчити деякі твори Рафала та влаштувати концерт в Києві. Що ми успішно і зробили в рамках авторського проекту Олексія Когана “Теми з варіаціями. Live”. Познайомили київського слухача із зовсім новою музикою.


– Зима фактично дає про себе знати. У музикантів час готуватись до новорічно-різдвяних свят. Чи готуєте спеціальні програми? Які творчі плани на цей час?

Laura: Спеціальних програм на Новій Рік не готуємо. Зараз працюємо над альбомом Ігоря Закуса, в якому я співаю. Плануємо встигнути до Нового Року. Також завершити два треки з проекту “Shine” і записувати нові.

8 грудня в залі Культурно-освітнього центру “Майстер-клас” у Києві ми разом з Наталею Лебедєвою, Ярославом Товарянским, Сергієм Юзвіком та Богданом Кравчуком подаруємо слухачам музику французького композитора та піаніста Мішеля Леграна в оригінальних аранжуваннях. Я буду не тільки співати, а ще і розповідати про творчій шлях композитора та цікаві моменти з його життя. Усіх запрошуємо!

Ще готуємось до ювілею Олексія Когана та 10-ліття продюсерського центру Jazz in Kiev, який відбудеться в Жовтневому Палаці 10 листопада. Також ласкаво просимо!

Kristina: Головною подією осені була презентація нашого третього альбому “Try to Feel”. Зима?.. Плануємо з моїми друзями зі “Сальто Назад” спільну роботу. Сподіваємося, що нам вистачить часу, оскільки всі ми дуже зайняті.

А зараз мої сили і думки спрямовані на авторський проект. Тому працюю над тим, щоб все задумане скоро втілилося в життя. І слухачі почули нову музику! Сподіваюся, вона їм сподобається…

Ілюстрації: Ірина Бордовська
Дизайнер:  7arrowswear

 

 

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

20 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

21 годину тому