Новини

Яворівський пиріг внесли до елементів нематеріальної культурної спадщини

Міністерство культури та інформаційної політики України розширило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України на 21 новий елемент.

Відповідний наказ підписав Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України, пише “Четверта студія”.

Вперше до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини увійшов мистецький досвід галицьких умільців, а саме: мистецтво виготовлення Яворівської дерев’яної забавки, традиція приготування Яворівського пирога та створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі.

«Мистецтво створення Яворівської забавки, приготування Яворівського пирога і традиція різдвяної звізди села Мацьковичі передаються з покоління в покоління та відіграють важливу роль у збереженні ідентичності Галичини. Вони є своєрідними культурними магнітами нашого краю.

Зі свого боку Львівська обласна державна адміністрація зробила все можливе, аби посприяти внесенню цих елементів до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Процес був клопітким і тривалим, і нарешті це сталося. Включення цих елементів до Національного переліку ЮНЕСКО сприятиме збереженню нашої культурної спадщини й промоції Львівщини та України на міжнародній культурній арені», – зазначив очільник області Максим Козицький.

Зазначимо, що подання цих елементів до Міністерства культури та інформаційної політики України для реєстрації та включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України Львівською обласною державною адміністрацією було скеровано ще у 2020 році.

Процес затягувався через тривале затвердження складу експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини та погодження її у Міністерстві юстиції.

Після затвердження експертної ради відбулось 32 консультації щодо розгляду поданих елементів, а згодом експерти ухвалили рішення щодо подальшого включення елементів до Національного переліку.

Поповнення Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України відбулося завдяки злагодженій та ефективній роботі новоствореної Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України.

На наступному засіданні Національний перелік може поповнитись ще на десяток елементів. Серед них і ще один елемент зі Львівщини – традиція Глинянського візерункового текстилю.

Нагадаємо, першим рішенням Експертної ради з питань НКС при МКІП було рекомендувати елемент «Культура приготування українського борщу» до включення до Списку ЮНЕСКО за спеціальною процедурою, як елемента, що потребує негайної охорони. Таке включення відбулося 1 липня 2022 року.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

10 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

11 години тому