Майже 100 заявок львів’яни, які мешкають у багатоповерхівках, подали на компенсацію коштів за придбані генератори. У міській раді зазначили, що готові повернути кошти практично всім багатоквартирним будинкам.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Еспресо.
На початку листопада Львівська міська рада прийняла програму компенсації вартості генераторів для власників багатоквартирних будинків. Сума відшкодування становить 50% ціни, однак максимум – це 30 тис. грн, навіть якщо генератор коштує 100 тис. чи 500 тис. грн.
Голова ОСББ на вулиці Тичини, 15 у Львові Тарас Колодій розповів “Еспресо.Захід”, що разом зі співвласниками будинку якраз визначаються з типом генератора, завершують збір коштів і вже до початку грудня хочуть запастися резервним джерелом живлення. Обиратимуть потужністю не менш ніж 6 кВт, оскільки будинок повністю залежить від електрики. З допомогою генератора планують у разі аварії забезпечувати електрику у під’їздах, на сходових клітках, в укритті та при вході у будинок, також будуть підживлювати камери відеоспостереження, для посилення безпеки, поки мешканці перебувають у бомбосховищі.
“Загалом ми забезпечили собі кілька додаткових джерел енергії для можливості обігріву та приготування їжі. Серед них – вже відома буржуйка, яку ми купили одні з перших у місті. Днями плануємо її встановити. За допомогою буржуйки зможемо обігріти укриття площею 60 кв. м. Також завдяки варильній поверхні будемо готувати їжу, адже у нас в будинку в усіх електроплити. Купили також туристичні газові пальники з поверхнею для приготування їжі. Дехто з мешканців теж окремо собі придбав. Крім того, вирішили спробувати сухий спирт, з допомогою якого також можна щось приготувати, наприклад, кілька таблеток вистачить, щоб закип’ятити літр води”, – розповів Тарас Колодій.
Ще кілька тижнів тому генератор, який попередньо обрали співвласники будинку на Тичини, коштував близько 60 000 грн. Та зараз, після скасування сплати ПДВ на такий вид товарів, він подешевшав на 10 000 грн. Тарас Колодій зауважив, що у місті є такі ОСББ, які вирішили купувати дуже потужні генератори, щоб забезпечити роботу теплового пункту, насосної станції, під’їздів та додаткових приміщень, дехто навіть планує живити електроенергією ліфти. Такий генератор досить дорого обійдеться, близько 1 000 000 грн та більше, при цьому компенсація від міста все одно буде 30 000 грн.
У деяких багатоповерхівках купили генератори ще влітку, а зараз шукають додаткові. Серед таких – мешканці житлових комплексів “Америка”, що на вул. Володимира Великого,10, та “Ренуар” на вул. Кн.Ольги, 122. Голова правління Олег Вощинкін розповів, що придбаний раніше генератор будуть використовувати для обігріву приміщень. Зараз купують ще один, більш потужний, щоб забезпечити постачання води.
“Генератор купували ще влітку, тоді їх вартість була дешевшою. Наш коштував 18 000 грн, а зараз такий майже 30 000 грн. Важко знайти хороші, їх вартість значно виросла. Ми коли купували, не думали ще, що буде така ситуація. Розуміємо, що одного нам не вистачить, купуємо ще трьохфазний, щоб обігрівати насосні станції.
Загалом до аварійних ситуацій готові. Передбачили, які кімнати можна буде обігріти, щоб люди могли зігрітися, перечекати. У нас будинок з індивідуальним опаленням, тож мешканці також готують себе до відсутності електроенергії та забезпечуються джерелами електроенергії”, – зазначив голова правління ЖК “Америка” та “Ренуар”.
Окрім генераторів, теж купили “буржуйки”, їх поки не встановлюють, будуть використовувати для приготування їжі у разі аварійних ситуацій. На думку Олега Вощинкіна, частина мешканців усе одно виїде, частина залишиться, тому будуть виходити з обставин.
Щодо компенсації вартості за генератори, то вже подали заявку та необхідні документи. Тепер очікують на зарахування грошей, але поки невідомо, коли саме це буде. Зазначимо, що для реєстрації заявки потрібно низку документів подати до ЦНАПу, де спеціальна комісія розглядає їх та погоджує повернення коштів.
І Тарас Колодій, і Олег Вощинкін зауважили, що впродовж останніх тижнів мешканці багатоповерхівок суттєво активізувалися стосовно придбання генераторів. Але говорити про масовий попит, імовірно, не варто. Як повідомив директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець, у Львові є близько 7300 багатоповерхівок – йдеться про багатоквартирні будинки вище трьох поверхів. Усі вони можуть отримати компенсацію за придбані генератори, незалежно від форми правління – ОСББ, житлово-будівельні кооперативи, управляючі компанії, в тому числі приватні. Наразі мешканці подали лише близько 100 заявок на відшкодування.
“Обмежень щодо кількості генераторів від власників багатоповерхівок, за які повертаємо половину вартості, немає. Єдина умова – встановлена максимальна сума відшкодування 30 000 грн. Наразі у міському бюджеті немає визначеної суми фінансування програми. Ми виходили із загальної кількості багатоквартирних будинків у місті, тому готові максимально забезпечити її фінансування, скільки б не було заявок. Маємо вже близько 100 заявок”, – зазначив у коментарі “Еспресо.Захід” директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець.
Якщо за генератори львів’яни можуть отримати часткову компенсацію, то “буржуйки” купують за власні кошти. У ЛМР зазначили, що мешканці придбали вже 1500 таких печей, з них 800 у будинках вже встановили. Окремо місто має запас “буржуйок”, які у разі аварій планують використовувати на підприємствах, комунальних установах тощо.
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу