Міністерство соціальної політики України запропонувало стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Серед основних загроз – низька народжуваність, високий рівень передчасної смертності та вимушений виїзд за кордон.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Центр спільних дій.
Окрім низької народжуваності, у Демографічній стратегії основними викликами називають масову вимушену еміграцію та погіршення стану здоров’я населення. Загалом проєкт стратегії включає шість цілей, які мають вирішити ці та інші проблеми.
Керівниця напряму національної аналітики Центру спільних дій Оксана Заболотна вважає, що поява стратегії змусить урядовців усвідомити, що будь-які їхні рішення впливають на демографію: збільшують чи зменшують народжуваність, впливають на довголіття чи міграцію тощо.
У стратегії йдеться про те, що для збільшення народжуваності потрібно підвищити економічну самодостатність сімей і дати змогу поєднувати батьківство й материнство з роботою. При цьому підтримка сімей з дітьми мала б включати як фінансові інструменти, так і різні форми соціального супроводу, як-от садочки й няні.
Ще одна ціль демографічної стратегії – зробити так, щоб до України переїжджали нові мешканці. Для цього, на думку Мінсоцполітики, потрібно повернути біженців, залучити діаспору, а також вибірково – мігрантів з інших країн.
Крім того, стратегія пропонує зосередитися на інтеграції вимушених переселенців у громади, куди вони переїхали. Документ пропонує визначити території так званого ризикованого проживання, тобто ті, які мають кордон з Росією чи Білоруссю, та сприяти їхньому розвитку.
“Коли фінальний документ стратегії затвердять, Кабінет Міністрів розробить план, як її втілити законодавчо. Тому рішення на виконання цілей стратегії будуть вже в інших документах,” – пояснює Оксана Заболотна.
Громадське обговорення демографічної стратегії триває до 1 червня 2024 року. Пропозиції та коментарі можна надіслати на електронну адресу[http:] strategy@mlsp.gov.ua. У темі листа необхідно вказати “Пропозиції до Стратегії демографічного розвитку України”. Також звернення можна надіслати поштою: Міністерство соціальної політики України, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10.
Повний аналіз Демографічної стратегії читайте у дайджесті Центру спільних дій.
Статистика