Новини

В Україні очікується аномально теплий лютий – синоптик

Нинішня зима в Україні є незвично теплою, у багатьох регіонах у січні стовбчики термометрів піднімаються вище +5 градусів.

Як пише «Четверта студія» з посиланням на Gazeta.ua, очікується, що лютий в Україні буде аномально теплим. Про це  розповіла завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

Нинішня зима є незвично теплою. Середня добова температура грудня в Україні перевищувала 10 градусів тепла. У січні незначні морози фіксують уночі. Вдень переважно від 0 до +5°C. Сніг випав лише у Карпатах.

Очікуємо аномально теп­лий лютий, — каже завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух, 54 роки. — У Києві до третьої декади січня не настала метеорологічна зима (коли середня добова температура нижче 0 градусів п’ять днів поспіль. — ред.). Було три зимових дні. У грудні сім, але не підряд.

З середини 1970 років середня глобальна температура перейшла через нуль градусів. В Україні кліматичні параметри міняються із 1990-х. Зміни удвічі швидші, ніж глобальні. Міняється тривалість сезонів, кількість літніх, морозних та спекотних днів, “тропічних ночей” (коли температура повітря не опус­кається нижче 20 градусів протягом доби. — ред.), зволоження, вітровий режим, кількість екстремальних явищ. —

Морози, які у нас були раніше, пов’язані з Сибірським антициклоном. Зараз його немає. Восени та взимку переважають області високого тиску, пов’язані з Азорським антицик­лоном. Приносить прогріте і сухе повітря. Якщо воно йде з Атлантики, то теж тепле і вологе. З цим пов’язані тумани.

Увесь 2019-й були незвично високі температури. Лютий і грудень стали одними із найтепліших в історії. Червень установив температурний рекорд. Зараз погода відповідає середині листопада чи березня. —

Торішня висока температура влітку призвела до зменшення урожаю. Зокрема картоплі. З іншого боку, тепер тривалість теплого періоду зачіпає грудень. Можна вирощувати другий і третій урожаї, виводити нові теплолюбиві культури. На Київщині вже ростуть персики і хурма. Успішно визрівають виноград та баклажани. —

Кількість опадів за рік майже не змінюється. Міняється їхня структура. Йдуть переважно дощі, а не сніг. А річки живляться від нього. Якщо втрачаємо сніг, то у них меншає води. Це впливає на зволоженість ґрунту і наявність прісної води для зрошення у теплий період.

Проблема прісної води актуальна не лише для південних областей. Вона є навіть на Поліссі, де донедавна осушували болота. Там піщані ґрунти. І якщо опадів випадає недостатньо, стає посушливо. Місцевість згодом може перетворитися на пустелю.

Торік було і кілька сильних злив. Вони не виправили ситуацію?

Подекуди випадали дощі із двомісячною нормою опадів. А потім два місяці було сухо. Подібні перепади призводять навпаки до збільшення посушливості. Сильні зливи вимивають врожай, збільшують ерозію ґрунтів. Вода не допомагає рослинам, бо швидко стікає.

 

Коментарі

Ольга Корнієнко

Share
Published by
Ольга Корнієнко

Recent Posts

Скандальна кума Садового заробила майже 100 тисяч гривень

Садовий у квітні преміював Свистун на майже 60 тисяч гривень

2 години тому

Садовий планує взяти позику на 840 мільйонів гривень для переробки сміття

На сайті Львівської міськради підготували та оприлюднили проєкт ухвали про здійснення запозичення до бюджету Львівської…

10 години тому

У Львові просять встановити пам’ятник Шухевичу

Військові звернулись до Садового

10 години тому

У Львові депутати стали на захист академії сухопутних військ

Звернулись всі разом, щоб ми не плутали інцидент між двома фізичними особами, який відбувався, слідча…

11 години тому

Водій маршрутки у Львові розпилив газовий балончик у обличчя чоловіку

Залізничний районний суд визнав винним водія Львівського комунального підприємства АТП-1 в умисному тілесному ушкодженні

14 години тому