Новини

В Україні через війну почали з’являтися невиліковні інфекції

Українські науковці розпочали реалізацію проєкту Sure-AMR зі створення експертного центру, спрямованого на боротьбу з антибіотикорезистентністю

Про це повідомляє Інститут молекулярної біології і генетики, пише Четверта студія.

В Україні з початком великої війни та появою в шпиталях десятків тисяч військових проблема стійкості бактерій до антибіотиків набула небаченого масштабу, почали з’являтися невиліковні інфекції. Антибіотикорезистентні штами переступили кордони України і рушили в Європу та в клініки США, Японії. Інфекції з фронтів українсько-російської війни значно складніші і масштабованіші, ніж уже вивчені штами, що виникли на полі бою в Іраку та Афганістані.

За прогнозами фахівців AMR (antimicrobial resistance, тобто стійкі до ліків бактерії) до 2050 року забиратимуть життя 10 млн людей у світі.

Науковці ІМБГ мають великий дослід фундаментальних досліджень природи антибіотикорезистентності та шляхів боротьби з AMR. Для наших вчених особливо важлива ця тема ще й тому, що винайдені методи подолання антибіотикорезистентності рятують життя багатьом нашим захисникам (як відомо, поранені військові нерідко помирають у шпиталях не від ран, а від невиліковної бактеріальної інфекції, і це є масштабною проблемою), зазначається у повідомленні.

Мета проєкту SURE-AMR – створити науково-експертний простір з AMR на базі ІМБГ, де феномен антибіотикорезистентності в Україні буде досліджуватись в так званому єдиному просторі – в медицині, ветеринарії і в екосистемі. Проєкт триватиме три роки, протягом яких команда науковців ІМБГ опановуватиме сучасні підходи в діагностиці та аналізі маркерів антибіотикорезистентності в різних зразках та проводитиме моніторингові й аналітичні молекулярно-генетичні дослідження AMR в Україні.

Як пише «Главком», згідно з позицією Міністерства охорони здоров’я, у стійкості українців до антибіотиків винні пацієнти, які вживають ці препарати без санкцій лікарів. Але річ у тім, що проблемна резистентність розвивається не в амбулаторних пацієнтів, а саме в госпіталях. Про це розповіла Олена Мошинець, кандидат біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

Також Олена Мошинець розповіла, що ситуація зі стійкістю українських військових до антибіотиків драматично погіршилась після перших шести місяців повномасштабної війни. Причиною цього стало те, що лікарі нехтують сучасними наказами Міністерства охорони здоров’я.

Коментарі

Олег Довганик