Новини

В Софії Київській представили колекцію етнічного одягу, що зцілює

В Національному заповіднику “Софія Київська” пройшов показ колекції бренду СТРІЙ – одягу, що зцілює. Дизайнер – Анна Заклецька – відома українська теле- та радіоведуча, громадська діячка, вокалістка фольк-дуету VRODA та дослідниця фольклору та язичництва, української культури та традицій у дохристиянському прочитанні. 

Про це пише Четверта студія з посиланням на організаторів.

Це перша дизайнерська лінія теплого щоденного етнічного одягу від Анни Заклецької, в яку увійшли 13 образів – в’язані сукні до підлоги, брючні костюми та спідниці, що створені з мериносової вовняної пряжі й прикрашені в‘язаними нагрудними прикрасами-кризами та  автентичними візерунками. Вони є точними копіями орнаментованої вишивки з власної колекції вишиванок Анни, що налічує 20 одиниць. Серед них вишиванки віком понад 100 років. Основні кольори колекції – білий, червоний та чорний.

Колекція СТРІЙ створена на основі знань, отриманих з розповідей бабусі Анни – Гані 1922 року народження, що більшість життя прожила на Хмельниччині та Рівненщині, про ткацтво, знахарство, філософію життя, Бога, мову, обряди, закони буття, джерело щастя та сенси, заради яких ми втілилися. А також з розповідей людей, з якими Заклецька спілкувалась впродовж 30 років у власних фольклорних експедиціях Україною та світом.

“Ціль, цілий, цілісний, цілющий — усе це слова, об’єднані спільним коренем та передбачають наповненість, однорідність і відсутність прогалин/надщерблень. Кожні звук, колір, форма мають свою частоту коливання. Своя сорочка ближча до тіла: наші рідні звуки та візерунки резонують з частотою кожного з нас – тим самим роблячи нас цілісними, міцними, захищеними. Щоб це відчути та вміти цим користуватись, важливо пізнавати себе та жити усвідомлено”, – пояснює Анна Заклецька. 

Ескізи моделей були намальовані Анною ще в десятирічному віці. Але рішення відновити малюнки та розпочати виробництво колекції прийшло у лютому 2021 року, в ніч смерті Сергія Проскурні, якого вона вважає своїм “сценічним батьком”. Тоді режисер прийшов Ані уві сні й сказав: «Анюсю, скільки можна стидатись! Бери і роби!». Анна прокинулась шокована, знайшла сховані з дитинства ескізи і взялась за виробництво. Дитячі ескізи промалювала «начисто» її сестра Іванна.

Більшість одиниць колекції є двосторонніми або можуть носитись у 2-5 варіантах. Таким чином, маючи три одиниці, можна отримати 5 різних образів: від повсякденного до вечірнього. Виробником колекції є Київська фабрика JENADIN. 

Колекція супроводжується виданням книжки-лукбуку з тлумаченнями #відбабусі про значення візерунків, цифр, кольорів, та пояснює сутність обрядового кола українців ще дохристиянського впливу.

Показ пройшов у театралізованому форматі за мотивами українського дохристиянського міфу про створення світу. Дійство, режисером якого, до речі, також стала Анна Заклецька, розповіло як із всевидячого ока, чорної діри-Нави, з’являється проявлений світ – червона Ява, і вселенське світло – біла Права. В якості моделей на подіум вийшли артисти з родинного вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко» під керівництвом мами Анни – Раїси Заклецької. 

Спеціальною гостею показу стала Надія Васіна – колишня учасниця національної збірної з художньої гімнастики, найгнучкіша дівчина України. На подіум також вийшла співачка Ейра. 

Музичний супровід показу створено спільно з Олександром Жижченком, за участі бандуриста гурту ONUKA Євгена Йовенка та віртуоза, музиканта НАОНІ, продюсера Олеся Журавчака (сопілка).

Гостями заходу стали – Лесь Подерв’янський, Семен Горов та Яна Помазан, Павло Шилько, Влада Литовченко, Настя Вергелес, Славік Соломко, Алла Мартинюк, Тетяна Власова, Ілона Довгань, Ірина Ступка, Ярослав Джусь на інші.

В день презентації запущений сайт проєкту www.striy.com.ua, на якому впродовж тижня діють особливі ціни: кошти, отримані з продажу, перераховані БФ Світлани Легкої «Світлий». Впродовж програми вечора також було продано перший комплект колекції на аукціоні – також на користь БФ «Світлий», який відкрив збір на генератор для медичного стабілізаційного пункту під Бахмутом.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

6 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

7 години тому