Сьогодні, 21 грудня, у Палаці мистецтв відбувався Форум громадських організацій Львівщини «Повернення до віри батьків», повідомила прес-служба ЛОДА.
Усіх присутніх поблагословив Святійший і Блаженнійший Філарет І – Патріарх Київський і всієї Руси-України.
Відтак, він звернувся до присутніх: «Я насамперед вітаю всіх з цією знаменною подією – об’єднанням трьох українських церков у Єдину незалежну православну автокефальну церкву. Ця подія має епохальне значення. Без єдиної православної церкви, визнаної всім православним світом, українська держава довго проіснувати не змогла, бо кожна держава повинна мати міцну духовну основу. І цією основою є православна церква, як найбільша в Україні, Греко-католицька церква і інші християнські церкви. Наш супротивник добре знає, що якщо не буде міцного духовного фундаменту, якщо ми будемо будувати державу на піску, то будинок цей довго не стоятиме. А треба побудувати на міцному фундаменті. І тому на самому початку Москва, коли не могла мене зламати, розділила українську церкву, яка була тоді єдиною, на три частини. І ми розуміли, що поки ми не об’єднаємось буде іти боротьба, і тому неодноразово звертались до Вселенського Патріарха з проханням надати статут українській церкві Автокефальної, але незважаючи на те, що і всі президенти це підтримували, нічого не могли зробити. Коли змінились умови і став Президентом Порошенко, то він використав всі сили всю свою мудрість для того, щоб переконати Вселенського Патріарха надати Томос про автокефалію української церкви, то багато разів зустрічався, переконував і врешті Вселенський Патріарх погодився. Але він теж був у складних умовах. Тепер ми святкуємо і торжествуємо. Але ми повинні знати, для того, щоб Україна посіла достойне місце в ЄС треба, щоб ми були єдині. Єдності українцям завжди не вистачало, тому нас поневолювали постійно. Для того щоб ми були вільні, треба єднатись. Оце те, що православні об’єднались – лише початок. Це значить, що ми можемо бути єдиними. Не має значення, що є різні церкви в Україні, але ми всі єдині в захисті своєї Української держави. Бо якщо буде Українська держава – буде церква незалежна. І ми все це в історії бачимо, і пройшли цей шлях. Тому треба нам цінувати цю єдність, на шлях якої ми ступили».
«Ні, ми не повернемось в неволю, Бог дав нам державу і ми будемо берегти цей дар Божий як зіницю ока. Хочу подякувати і Вселенському Патріарху за те, що він проявив мужність і встояв перед тиском Москви. Це теж його велика заслуга. Хочу особливо подякувати Президентові Порошенку, тому що без його участі та мудрості Собор міг би і не відбутися. Але Собор відбувся, три церкви об’єднались, Томос є. 6 січня, напередодні Різдва, Блаженніший Епіфаній отримає і ми українська єдина незалежна церква, будемо будувати свою церкву самі», – наголосив Патріарх.
У межах Форуму український політик та громадський діяч, Заслужений діяч мистецтв України Михайло Косів виступив із доповіддю «Про історичне значення надання Томосу».
Також український політик та учасник дисидентського руху Ярослав Кендзьор порушив питання суспільно-політичної ситуація в Україні.
«Львівщина – це той край, який вболіває за все українство, за все християнство. За усе те, що пов’язане із нашою землею та народом. Ми молилися за те, щоб Господь дарував нам Єдину помісну православну церкву в Україні», – зазначив голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка.
Окрім того, очільник Львівщини спільно з заступником голови Львівської облради Андрієм Білоусом вручили Філарету пам’ятну монету, випущену до 100-ліття Західноукраїнської Народної Республіки.
«Сто років тому нам бракувало єдності, щоб створити Українську державу, але сьогодні ми переосмислили помилки і той час. Тепер ми нікому не віддамо нашу землю, наш народ і нашу віру. І обов’язково збудуємо те, про що українці мріяли століттями», – додав Олег Синютка.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу