Влада Зеленського сповільнила виконання Угоди про асоціацію України з ЄС і демонструє байдужість до європейських і євроатлантичних інтеграційних процесів. Про це заявила народна депутатка фракції «Європейська Солідарність», голова комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу, віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції (2016-2019) Іванна Климпуш-Цинцадзе в інтерв’ю виданню «Європейська правда», пише Четверта студія.
«Ми сповільнилися, можливо, навіть у порівнянні з минулим роком. І це при тому, що з липня 2019 року у попередньої влади де-факто вже не було можливості виконувати якусь роботу, тому що вже не було парламенту. Новий уряд особливо нічого не показав, тож показник виконання УА за 2019 рік склав 37%. Наразі ми бачимо, що цьогорічний показник буде близько 30%», – сказала представниця «Європейської Солідарності».
«Протягом року була велика кількість різних ініціатив і амбіцій, але це поки не трансформувалося в конкретні досягнення і дії ані на рівні Кабміну, ані президента, ані парламенту. Ми можемо скільки завгодно повторювати, що рухаємося в бік ЄС, можемо проводити успішний саміт, тішитися його досягненнями – а після того перекреслювати досягнення багатьох попередніх років», – додала вона.
За її словами, ситуації на кшталт скасування кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях шкодять європейській інтеграції України.
«Ми можемо припустити (хоча я вважаю, що це не правда), що Офіс президента не робив ніякого «кивка головою» при ухваленні рішення Конституційним судом, який зруйнував антикорупційну інфраструктуру. Проте все одно реакція влади вражає. Ми побачили тупання ногами і нібито швидкість реакції з абсолютно деструктивними пропозиціями, проте не побачили реального бажання коаліції відновити в повному обсязі відповідальність за брехню в деклараціях. Як на мене, це і є свідчення реальної готовності цієї влади виконувати євроінтеграційний порядок денний», – зазначила голова комітету.
«Протягом цього року в Раді було ухвалено приблизно 30 євроінтеграційних законопроектів. З них лише три чи чотири були подані урядом. Це означає, що в уряду немає лідерської ролі у виконанні Угоди про асоціацію. До певної міри до цього неуспіху причетне руйнування реформи державної служби. Знищена змагальна можливість призначати реальних фахівців. А Угода дуже вимоглива. Не маючи інституційної спроможності, ми не маємо реальної можливості її виконувати», – сказала вона.
Народна депутатка звернула увагу на погіршення аналітичної роботи із законодавством щодо оцінки відповідності проектів закону Угоді про асоціацію.
«В уряді сьогодні немає налагодженої системи забезпечення євроінтеграційної експертизи. Якась частина людей звідти пішла, а нових людей не набрали. Тепер це як офіс простих рішень: аналіз обмежується трьома рядками до пояснювальної записки, де просто ставиться галочка на позиції «акт відповідає праву ЄС», або «акт не відповідає», або «акт частково відповідає». І все, більше ніякої аналітики. А коли ти питаєш, де аргументація, то отримуєш відповідь: вся аргументація у голові експерта», – зазначила вона.
Климпуш-Цинцадзе наголосила, що ця ситуація склалася «з приходом уряду Гончарука, коли віце-прем’єром з євроінтеграції став Дмитро Кулеба. А тепер, у ковідні часи, наявна проблема просто загострилася».
«Наприклад, дорожня карта законодавчого забезпечення європейської інтеграції, яку тишком-нишком минулого року вніс віце-прем’єр Кулеба, ніби узгодивши це з керівництвом Ради. Якість цієї роботи позначалася тим, що два законопроекти, які там опинилися, прямо суперечили Угоді про асоціацію», – підкреслила вона.