Архітектор та викладач Львівської політехніки Василь Петрик, за результатами конкурсу, очолив управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛОДА.
Вчора очільника управління представили депутатам профільної комісії Львівської обласної ради.
Василь Петрик – уродженець Дрогобича, кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури та реставрації Львівської політехніки. Працював науковим співробітником Регіонального науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба”, від 2003 року – головним архітектором державного історико-культурного заповідника у Белзі. Займався проєктною та науковою діяльністю.
“Я працював з історико-містобудівною документацією та в галузі практичної реставрації пам’яток , архітектурно-археологічних досліджень. Багато років займався пам’яткоохоронною діяльністю, є членом Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Українського національного комітету ICOMOS, маю “бойовий” практичний досвід відстоювання пам’яток. Бували перемоги, але були й поразки. Тому розумію проблеми в системі культурної спадщини України. Перед нами зараз чимало викликів. Мусимо, фактично, перебудувати зараз систему, відповідно до вимог адміністративно-територіальної реформи. Сподіваюся, що мені вдасться якщо не переламати цю складну ситуацію, то бодай зрушити її в позитивному напрямі”, – зазначає Василь Петрик.
Управлінець переконаний, що охорона пам’яток подібна на війну – проти часу і байдужості. А виграти її ми зможемо лише разом, об’єднавши навколо єдиної мети державні та управлінські структури, професійні та громадські середовища.
“На Львівщині понад 8 тисяч зареєстрованих пам’яток. З них близько восьмиста – національного значення, і за них, згідно з законом, має нести відповідальність Міністерство культури та інформаційної політики. Обласна адміністрація мала би відповідати за місцеві та щойно виявлені пам’ятки. Але, все-таки, це є наша спільна відповідальність. І тут не можна сказати, що громади чи користувачі не є відповідальними. Навпаки – кожен із нас має на собі часточку відповідальності за спадщину. Ми не зробимо нічого самі. Пам’яткоохоронна діяльність – це боротьба за спадщину з часом і байдужістю. Коли людина йде в бій, вона шукає підтримку. Тому я маю надію об’єднати професійне середовище, громадські організації, місцеві громади. Це надзвичайно важлива робота, яка потребує мобілізації багатьох ресурсів. Особливо, кадрових”, – каже новопризначений керівник управління.
Водночас, Василь Петрик сподівається, що йому вдасться повноцінно запустити реставраційні роботи на пам’ятках, бо виділити кошти – недостатньо. В Україні існує потреба коригування нормативних документів та законів, які стосуються охорони культурної спадщини.
“Нам дуже потрібне розуміння та співпраця народних депутатів від Львівщини, бо є потреба у зміні законодавства. Сподіваюся, що важливість спадщини розуміють всі, бо найперше, коли приїздить якась делегація зі столиці чи з-за кордону, гостям ми показуємо наші пам’ятки. Це – наш капітал, наша цінність. Але перед тим, як показувати об’єкти, треба їх реставрувати. А щоб реставрувати, недостатньо просто виділити гроші. Необхідно зробити дієвою систему реставраційних робіт на пам’ятках, створити систему постійного моніторингу пам’яток і залучити широкі кола громадськості та реставраторів до співпраці.