Українські культурні діячі, які з перших днів повномасштабного вторгнення боронять країну зі зброєю в руках та понад 8 років протистоять російській агресії, долучаться до 29-го Львівського BookForum. Більшість — з передової.
Про це пише Четверта студія з посиланням на книжковий форум.
Дмитро Крапивенко, Ярина Чорногуз, Артем Полежака, Ірина Цибух, Максим Скубенко, Павло Казарін, Масі Наєм саме зараз пишуть на фронті новітню історію нашої держави та виборюють її майбутнє. Попри війну голоси цих українських діячів пролунають на BookForum, адже його місією є об’єднання лідерів думок міжнародної та української спільноти навколо найбільшої війни в Європі з часів Другої світової. Відкриє наживо Форум воєнного часу письменник та військовий Олександр Михед, який мав бути куратором фокусної теми BookForum 2022.
«Восени минулого року я отримав пропозицію бути куратором фокусної теми BookForum 2022 і подумати над формулюванням, яке б втілювало, на мою думку, дух часу. Тоді я не міг дібрати іншої теми, крім як «Неприхована загроза» із розмислами про співжиття з ворогом та сусідство з кровожерною імперією. Відтоді почалося повномасштабне вторгнення, життя тотально змінилося і Росія вже більше не натягає ягнячу шкуру «гібридної» війни. Для мене цьогорічний Bookforum – унікальна нагода спробувати поговорити разом, вголос, наживо про те, що трапилося з нашою країною і нами. В обставинах загрози та війни, що була завжди», – коментує Олександр Михед.
Ексголовний редактор журналу «Український тиждень», викладач Українського Католицького Університету, публіцист та військовий ЗСУ Дмитро Крапивенко вважає, що для належного висвітлення загроз російського імперіалізму та її колоніальної політики у ХХІ сторіччі, ми маємо підключити інтелектуальні кола.
«Постколоніальна теорія поширюється й на народи, поневолені росією. Народи країн: Балтії, України, Білоруси і центральної Азії. Ми маємо донести всьому світу, що Україна так само є колишньою колонією, як, наприклад, Індія. Якщо ми поставимо питання саме так, нас будуть краще розуміти в усьому світі», — підкреслює він.
Українська письменниця та докторка історичних наук Олена Стяжкіна окреслить для світової спільноти своє бачення становища України у дискусії «Імперіалізм та ідентичність».
«Світ, побачений очима Мікеланджело, виріс з простору між рукою Бога-творця та рукою Адама.
Мертва жіноча рука з Бучі та мертва чоловіча з Ізюму, жіноча – з красивими червоними нігтями, чоловіча – з браслетом у кольорах українського прапору – все ще зберігають між собою простір, в якому світ може встояти. А може стати мертвим. В цьому просторі зараз б’ється Україна.
Я б хотіла, щоб інтелектуали всього світу спробували осягнути це» — каже Олена Стяжкіна.
У подіях цьогорічного Львівського BookForum візьмуть участь 19 українських інтелектуалів, а саме: Володимир Єрмоленко, Ярослав Грицак, Олена Стяжкіна, Діана Берг, Катерина Калитко, Наталя Гуменюк, Станіслав Асеєв, Лариса Денисенко, Люба Цибульська, Андрій Куликов, Андрій Мизак, Вадим Карп’як, Остап Славинський, Севгіль Мусаєва, Вікторія Амеліна, Тетяна Огаркова, Юрій Прохасько, Сашко Дерманський, Андрій Шаповалов.
Протягом чотирьох форумних днів вони разом із світовою спільнотою говоритимуть про покарання пропагандистів на рівні з воєнними злочинцями, про підготовку майбутнього трибуналу для всіх замовників та виконавців злочинних наказів та про геополітичне майбутнє Європи після перемогу України тощо.
Львівський BookForum-2022 відбудеться з 6 по 9 жовтня у гібридному форматі: закриті офлайн події з трансляцією на весь світ. З детальною програмою заходів можна ознайомитись на офіційному сайті організаторів – bookforum.ua.
Проєкт виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). За підтримки Open society foundation. Digital партнер – Hay Festival (Великобританія), один з найбільших літературних фестивалів світу.
Фестиваль відбувається у межах «Сезону культури Британія/Україна», організованому Британською Радою та Українським інститутом. Захід підтримують ZINC, Суспільне мовлення, Українська Правда, Український інститут книги.
Довідка
BookForum — книжковий ярмарок і Львівський міжнародний літературний фестиваль. З 1994 року відбувається щоосені у Львові, Україна. Організатор — ГО «Форум видавців». За останні 23 роки фестиваль охопив понад 2500 унікальних авторів із 43 країн, а також 15 000 фахівців книжкової галузі.
Щороку фестиваль формулює фокусну тему, довкола якої вибудовує програму. Це сотні подій у багатьох локаціях Львова. У різні роки почесними гостями фестивалю були Оксана Забужко, Зигмунт Бауман, Петер Вайдгаас, Роман Віктюк, Юстейн Ґордер, Ерленд Лу, ДіБіСі П’єр, Фредерік Беґбеде, Марсі Шор, Енн Епплбом та інші.
2018 року Форум видавців у Львові змінив назву на BookForum і під оновленим іменем утвердився в статусі головного культурного фестивалю країни та одного з найбільших літературних фестивалів у Центрально-Східній Європі.
Hay Festival — щорічний літературний фестиваль, який відбувається влітку в місті Хей-он-Вай, що в Уельсі. Фестиваль був заснований у 1988 році Норманом, Родою та Пітером Флоренсами. Зараз ним керує Hay Festival Foundation Ltd — благодійна організація, що об’єднує читачів і письменників із метою обміну історіями та ідеями наживо та онлайн. Мета фестивалю — надихати, давати нові знання й розважати. Організатори пропонують учасникам уявити світ таким, яким він є і яким він може бути.
Лауреати Нобелівської премії, романісти, науковці та політики, історики, екологи та музиканти беруть участь у глобальній дискусії фестивалю, ділячись думками щодо мистецтва та науки з небайдужою аудиторією. Зараз організація щороку охоплює глобальну мільйонну аудиторію та продовжує розвиватися та впроваджувати інновації, створюючи партнерства та спільні ініціативи разом із провідними організаціями в галузі мистецтва та ЗМІ.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу