Після військового вторгнення Росії на територію України наша держава втратила майже увесь імпорт пального. Мова йде про 80% внутрішнього споживання.
Про це ЕП розповів директор консалтингової компанії “А-95” Сергій Куюн.
Як відомо, раніше внутрішнє споживання бензину забезпечувалось переважно імпортом дизпального, бензину та скрапленого з Білорусі та Росії (понад 70% ринку) та морем (10%).
Зараз ринок адаптується до нових умов. За словами Куюна наразі трейдери ведуть перемовини з європейськими операторами для закупівлі пального в необхідних обсягах.
На цьому ж наголосили у Нафтогазовій асоціації України: з початком війни припинилося постачання нафтопродуктів з Росії, Білорусі та морем з інших країн. На ці напрямки припадало до 85% постачання дизельного палива та 60% бензину.
Наразі існує лише один шлях альтернативного постачання пального – через кордони з ЄС. Але постачання з ЄС є значно дорожчими, оскільки в Європі дефіцит нафтопродуктів, адже регіон є імпортозалежними, а попит на нафтопродукти з нового напрямку провокує підвищення диференціалів європейськими трейдерами.
ЕП вернулася також до українських мереж АЗС. “Наразі діють певні обмеження по відпуску пального. Ці обмеження продиктовані умовами воєнного часу – перебої з поставками пального в Україну, частина нафтобаз зруйновані або окуповані.
Крім того, перш за все ми зобов’язані забезпечити пальним автотранспорт критичної інфраструктури – ЗСУ, Нацгвардії, підрозділів ТрО, поліції, швидкої допомоги, додатково допомагаємо з пальним волонтерам, які виконують гуманітарні місії.
Наразі наші спеціалісти роблять усе можливе, щоб налагодити поставки нових партій пального та поповнити запаси на усіх наших АЗК, які можуть працювати. Пропрацьовуємо поставки з Польщі, Словаччини та інших країн”, – повідомили в мережі АЗС ОККО.
За словами Куюна прийнятий 15 березня закон про зниження акцизу на паливо до нуля та зменшення ставки ПДВ для його ввезення з 20% до 7% дозволить компенсувати різницю у вартості придбаного в ЄС пального та витратах на його доставку. Після цього ціни на бензин в Україні знаходитимуться на рівні 35 грн за літр, а дизпалива – на рівні 38 грн.