Сьогодні рівно три роки, як громадяни України з біометричними паспортами отримали можливість на безвізові поїздки до країн Європейського Союзу (окрім Ірландії), а також до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС.
Як пише «Четверта студія» з посиланням на прес-службу ДПСУ, процес перетину державного кордону для українців став значно простішим та комфортнішим. Адже для безвізової подорожі окрім документу необхідно мати лише медичну страховку, зворотні квитки та за необхідності підтвердити місце проживання у європейській країні й наявність певної суми коштів.
Як зазначається, від початку дії безвізу (з 11 червня 2017 року по квітень 2020 року) українці загалом здійснили майже 49 мільйонів поїздок до країн ЄС як за біометричними так і не біометричними документами.
Найбільша кількість наших співвітчизників користуються кордоном із Польщею. Також для українців були активними ділянки кордону з Угорщиною та Румунією, і дещо менше кордон зі Словаччиною.
Українці все частіше користувалися авіаційним сполученням. Тоді як морське сполучення є найменш популярним.
Пасажиропотік наших співвітчизників до країн ЄС зростає щороку. Зокрема у 2018 році кількість поїздок була на рівні 17,5 млн, а в минулому році вона становила – 18,65 млн.
Перші місяці 2020 року також не стали винятком, однак далі на ситуацію вплинула пандемія захворювання на коронавірусну інфекцію через що більшість країн обмежили в’їзд, а регулярне міжнародне авіаційне сполучення призупинилося. Так, відповідно до аналізу у січні та лютому цього року українці в країни ЄС прослідували 3 млн. разів, а за аналогічний період 2019 року – 2,3 млн.
Хоч на даний час із загальної статистики не виокремлюються громадяни, які перетинають кордон використовуючи біометричні паспорти, проте попередні роки свідчать про зростання кількості таких мандрівників. Зокрема за другий рік безвізу кількість українців, які віддали перевагу безвізовим поїздкам (виключно за біометричними паспортами), зросла в 4,2 рази у порівнянні з першим роком.
У 2019-2020 роках перелік популярних для відвідування країн ЄС українці значно розширили. Якщо в 2017 році найбільшим попитом користувалися такі країни як: Італія, Німеччина, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина, то далі цей список поповнився ще й Австрією, Грецією, Іспанією, Італією та Чехією.
Як зазначив у дописі на своїй сторінці у ФБ п’ятий Президент України Петро Порошенко, “3 роки, як діє безвіз з країнами ЄС. 3 роки, як українські громадяни користуються свободою руху — одним із стовпів європейської інтеграції. 3 роки, як нам вдалося втілити у життя мрію мільйонів українців і відкрити новий вимір свободи без кордонів. 3 роки, як впала паперова завіса, яка протягом років відділяла українців від європейської сім’ї. Безвіз — історія нашого успіху.
11 червня 2017 року наша команда довела свою відповідальність та здатність реалізовувати складні стратегічні проекти на користь українського народу, попри бажання заблокувати процес надання безвізу з боку деяких симпатиків РФ та антипатиків України.
Шкода, що нинішній українській владі бракує лідерських якостей, щоб продовжити започаткований нами шлях. Навпаки — вони вголос говорять, що курс на членство у ЄС у Конституції їм заважає. Напевно, шкодить їм європейський ринок енергетики, чиста відновлювальна енергія, відкриті закупівлі, європейська модель державної служби. Мабуть, тому з риторики перших осіб держави зараз зникло саме слово «Євросоюз».
Але ми не дамо перетворити безвіз на безвиїзд. Не дамо повернути Україну до політики багатовекторності і зупинити наш євроінтеграційний потяг. Ми разом захистимо європейський вибір України і нікому не дозволимо зруйнувати підвалини нашої державності і затягнути нас назад у «братній» зашморг російської імперії.
Я вірю: Україна буде в НАТО, Україна буде в Євросоюзі і ніщо, ніхто і ніколи нас не зупинить”.
Довідково. 11 червня 2017 року набрала чинності візова лібералізація для українців при короткотермінових подорожах до країн ЄС і «шенгену» (до 90 днів протягом кожних 180 днів без права працевлаштування). Безвізовий режим стосується всіх держав-членів Європейського союзу, крім Великої Британії й Ірландії, а також країн «шенгенської зони» з-поза меж ЄС. Цей режим наразі не стосується так званих «заморських володінь» Нідерландів і Франції.
Щоб скористатися безвізовим режимом з ЄС, українцям треба мати біометричний паспорт і, якщо попросять прикордонники – довести мету й умови поїздки, свою платоспроможність.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу