“Радбез не є настільки ефективним, як сподівалося міжнародне співтовариство та багато людей по всьому світу, й не тому, що ми навмисно ігноруємо деякі питання або не працюємо належним чином. Навпаки, порядок денний Ради розширюється з кожним роком, а його члени витрачають все більше часу на обговорення”, – наголосив Кислиця.
При цьому він назвав конкретні недоліки, які обмежують ефективність роботи РБ ООН.
“По-перше, право вето постійних членів Ради означає, що рішення по суті можливе лише тоді, коли інтереси п’яти не просто співпадають, але принаймні не перетинаються. В інших випадках Рада залишається паралізованою”, – підкреслив представник України. Більше того, “відсутність механізму подолання вето означає відсутність стимулів для члена, який володіє правом вето, працювати над рішенням по спірній проблемі”.
По-друге, за його словами, виконання прийнятих резолюцій завжди обмежувалося рівнем готовності країн зробити це, що відбувалося дуже часто в історії ООН. “Цей вибірковий підхід до виконання не сприяє здатності Ради досягати прориву в різних ситуаціях на місцях”, – зауважив Кислиця.
По-третє, Радбез ООН буде ефективним тоді, якщо всі держави-члени поважатимуть Статут ООН, норми та принципи міжнародного права, наголосив представник України.
У цьому зв’язку він нагадав агресію Росії по відношенню до Грузії в 2008 році й України, починаючи з 2014 року. “Чи змогла Рада відреагувати відповідним чином? Відповідь добре відома”, – підкреслив заступник глави МЗС України.
Він зазначив, що Росія досі окупує Крим та окремі райони Донецької і Луганської областей, а також постачає туди військову силу та озброєння.