До Карпатського шляху дерев’яної архітектури з українського боку вже відібрали 95 об’єктів дерев’яної сакральної архітектури з трьох областей – Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛОДА.
Усі вони, а також частина дерев’яних церков з Чернівецької області, спільно з польськими святинями, мають увійти у великий туристичний маршрут вздовж українсько-польського кордону в регіоні Карпат.
Проєкт “Карпатський шлях дерев’яної архітектури – спільні дії для збереження та промоції історико-культурної спадщини українсько-польського прикордоння” реалізується за фінансової підтримки ЄС в межах програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Його виконавцями є Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон – Карпати – Україна» з українського боку та Підкарпатська регіональна туристична організація – з польського. До напрацювання Карпатського шляху дерев’яної архітектури також активно долучаються департамент архітектури та розвитку містобудування і управління туризму та курортів Львівської ОДА.
Сьогодні відбулася робоча зустріч всіх учасників проєкту у Львові та через zoom-зв‘язок.
«Наразі ми відібрали об’єкти спадщини, які увійдуть до Карпатського шляху та почали їх інвентаризацію. Додатково також інвентаризувати частину дерев’яних храмів Чернівецької області. Так само ми напрацювали 3D-тури дерев’яними храмами, які належать до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ці всі онлайн-екскурсії будут розміщені на сайті проєкту. У процесі роботи ми виявили чотири головні для нас пріоритети, яких мусимо дотримуватися при створенні маршрутів. Це – збереження, туристична привабливість, доступність та промоція як цілого шляху чи окремого туристичного маршруту, так і кожної пам‘ятки зокрема», – каже директорка Асоціації «Єврорегіон – Карпати – Україна» Галина Литвин.
Польські колеги та партнери проєкту поділилися власним досвідом роботи над збереженням автентичної дерев’яної архітектури і розвитком власного шляху сакральної дерев’яної архітектури, який там існує вже 20 років. Ініціатором його створення стало Підкарпатське воєводство, де збережено дуже багато української дерев’яної сакральної спадщини. Тож з польського боку до Карпатського шляху дерев’яної архітектури увійде щонайменше 130 храмів, а загальна протяжність дев’яти маршрутів – 1202 км.
«Нам дуже важливо, що тема сакральної дерев’яної спадщини звучить в різних середовищах, на різних рівнях та отримує підтримку від різних держав. Львівщина має понад 700 дерев’яних церков, 4 з яких належать до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Маємо розуміти, що по-справжньому зберегти їх можемо тільки разом. Найперше – має бути якісна реставрація і збереження. Але пам’ятки не можуть існувати самі. Чи є там церковна громада, чи нема, але наша спадщина повинна мати додану вартість, бути доступною, цікавою і відомою для туристів. Все є взаємозалежним: якщо храм є відомий, для нього легше залучити і гроші, щоб реставрувати святиню», – зазначає директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько.
Участь у зустрічі взяли і представники громад, на території, яких перебувають об’єкти дерев’яної сакральної архітектури. А з польського боку – директорка офісу Підкарпатської регіональної туристичної організації Анна Бжеховська, експерт проєкту, туристичний ніж на території Підкарпатського воєводства Роберт Банкош та спеціалістка з питань промоції та розвитку туризму Підкарпатського воєводства Сабіна Мермер. У межах проєкту ще цього року в Україні планують кілька публічних промоційний заходів. На Львівщині це – вересневий концерт в одному з об’єктів спадщини. А великою метою, кажуть учасники зустрічі, є справжнє приєднання України, спільно з країнами-сусідами, до мережі культурних маршрутів Ради Європи.