Закликаємо учасників заходів з вшанування пам’яті загиблих, не робити безпідставних публічних звинувачень щодо трагічних подій у Гуті Пеняцькій, а дати можливість історикам, пошуківцям, археологам провести дослідження, виявити факти, а вже потім робити спільні заяви.
На цьому у резолюції наголосили учасники круглого столу «Гута Пеняцька. Кому вигідні провокації», який відбувся сьогодні, 15 лютого, за участі істориків, громадськості, депутатів обласної ради, пише Четверта студія з посиланням на прес-службу Львівської обласної ради.
Як зауважив голова комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета, Україна і Польща мають спільно відкривати історичну правду і проводили заходи в Гуті Пеняцькій лише в дусі вшанування пам’яті загиблих.
«На превеликий жаль, ми бачимо, що Гута Пеняцька останнім часом стає символом певних провокацій, які здійснють деякі кола польської держави. Зважаючи на це, не можемо дозволити, щоб українців безпідставно звинувачували в злочинах.
Відтак закликаємо сторони, щоб заходи в Гуті Пеняцькій відбувалися виключно в дусі вшанування пам’яті загиблих.
На наше переконання, українські і польські науковці мають спільно провести історичні дослідження, пошук, ексгумацію та перепоховання загиблих», – зауважив Святослав Шеремета.
Учасники заходу дійшли висновку, що впродовж останніх років з’являється щораз більше спекуляцій на історичному ґрунті, які шкодять українсько-польським відносинам, порозумінню між українськими та польськими народами. Сумним свідченням цього є історія Гути Пеняцької на Львівщині, яку використовують для антиукраїнської пропаганди, від якої виграє передусім держава-агресор.
Довідково:
28 лютого 1944 року німецькими нацистами було знищене село Гута Пеняцька.
За свідченнями старожилів села Підгірці, у спаленні Гути-Пеняцької брали участь три німецькі частини, що розташовувалися: на місцині «Кам’янка» біля с. Підгірці, с. Ясенів та між селами Ясенів і Чишки.