Сьогодні, 9 вересня,у Перемишлі в кафедральному соборі Святого Іоанна Хрестителя Перемишльсько-Варшавської архиєпархії відбулась Архиєрейська Божественна Літургія, яку відслужили більш сорока єпископів Української Греко-Католицької Церкви.
Літургію відслужили з нагоди святкування 325-річчя відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом.
“Церква відзначає річницю, щоб подякувати Богові за видимі докази Його присутності, щоб зробити іспит сумління і просити прощення за гріхи, а також для того, щоб, зчитуючи знаки часу, задуматися, як в дусі Євангелія відповісти на виклики сьогодення і майбутнього” , – так пояснює важливість цього торжества Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у своєму Посланні з нагоди 325-річчя відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом.
У відзначенні річниці взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Довідково:
Перемишльську (Перемиську) єпархію засновано, за різними даними, між 1026 і 1128 роками, найбільш імовірно – у 1120 році. З 1668 року, внаслідок кількаразового перенесення осідку єпископа, була відома як «Перемисько-Самбірсько-Сяноцька».
У 1596 році православні єпископи Руської церкви на чолі з митрополитом Київським Михайлом Рогозою під час собору в м. Берестя (нині – Брест) уклали угоду про поєднання з Римським католицьким престолом, відому як Берестейська Унія. Сама ж Церква, на противагу іншій її частині з відновленим у 1620 році православним єпископатом, стала зватись Унійною.
Водночас, очільники двох найбільш західних єпархій Руської церкви, а саме Михайло Копистенський, єпископ Перемиський, і Гедеон Балабан, єпископ Галицький, Львівський і Кам’янець-Подільський, відмовилися від прийняття Унії, хоча до того були її палкими прихильниками.
Невелика унійна єпархія, паралельна до православної, постала в Перемишлі у 1610 році, проте лише 23 червня 1691 року Перемиський єпископ Інокентій Винницький, який був прихильником Унійної церкви, публічно оголосив у Варшаві себе і всю свою паству приналежними до Унії. Фактично ж унію у всій Перемисько-Самбірсько-Сяноцькій єпархії введено 28 квітня 1693 року – тобто, 325 років тому (Львівська єпархія прийняла Унію у 1700 році).
За наслідками Другої світової війни давню Перемишльсько-Самбірсько-Сяноцької єпархію було розділено радянсько-польським кордоном, а в 1946 році вона фактично перестала існувати.
Нині її духовними спадкоємцями є Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ в Україні (постала у 1993 році) та Перемисько-Варшавська архиєпархія ГКЦ у Республіці Польща (реорганізована у 1996 році), а також Дрогобицько-Самбірська єпархія УПЦ Київського Патріархату (діяла в 1946–1961 роках у складі Російської Православної Церкви, відновлена 1992 року) та Перемисько-Горлицька єпархія Польської Автокефальної Православної Церкви (створена 1983 року).
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу