Сьогодні, 18 листопада, минає 165 років з дня народження громадсько-політичного діяча, юриста, історика, голови уряду ЗУНР та першого голови УНР у Львові Костя Левицького.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛМР.
Відтак, у пам’ять про видатного українця на фасаді будинку №34 на вулиці, де колись проживав Кость Левицький і яка названа на його честь, встановили інформаційну таблицю. На відкриття прийшли представники духовенства, військові, представники влади, а також науковці та львів’яни.
«Ознакування місць, пов’язаних з людьми, які закладали цеглини модерної української держави – це, як на мене, відновлення історичної справедливості», – зазначив голова Личаківської районної адміністрації Юрій Лукашевський.
Детальніше про постать Костя Левицького розповів декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка Руслан Сіромський.
«Такі інформаційні таблиці формують образ міста та маркують громадський простір. Але не лише це. Вони також є дуже важливим елементом збереження історичної пам’яті. Сьогоднішня таблиця присвячена непересічній особі, представнику нової української, сільської, генерації. Людині, яка знала багато мов, випускнику Львівського університету. Людині, яка заклала засади Львівської юридичної школи, успішному адвокату. Бо вважалося, що українці – бідні та неосвічені, але Кость Левицький змінює це уявлення та своїм досвідом демонструє успішність українця. Він стояв біля витоків кооперативного руху, був співзасновником товариства «Дністер». Також він зробив блискучу політичну кар’єру – був послом Галицького крайового сейму, депутатом австрійського парламенту. А на початку Першої світової війни Кость Левицький очолив Головну Українську Раду, яка була проводирем українського національного руху. І недаремно Йосип Сліпий буде називати його «керманичем українського народу». У листопаді 1918 році, коли відбувалася українська революція і українці брали владу у свої руки, Кость Левицький очолив перший уряд – Державний секретаріат ЗУНР.
Зрештою, історія ЗУНР, здавалося б, завершилася поразкою. Втім, історія ЗУНР – це перемога, оскільки завдяки існуванню Західноукраїнської Народної Республіки галичани перетворилися на українську націю. Тож пам’ятаймо про те, що в свій час робили Кость Левицький та його однодумці. Адже тоді Україна перетворювалася в націю, якою зараз є», – зазначив Руслан Сіромський.
Також сьогодні о 17:00 в приміщенні Личаківської районної адміністрації відбудеться відкрита лекція про постать Костя Левицького, зокрема говоритимуть його внесок у становлення української державності.
Кость Левицький (18 листопада 1859,Тисмениця — 12 листопада 1941, Львів) — український державний діяч, публіцист, юрист, історик, один із найвизначніших політичних діячів Галичини кінця XIX століття — першої половини XX століття, доктор наук. Співзасновник Української національно-демократичної партії. З початку Першої світової війни очолив Головну Українську Раду у Львові. З листопада 1918 р. — голова Державного секретаріату ЗУНР, потім — голова комісії з виборчої реформи при уряді. Прем’єр-міністр ЗУНР (листопад — грудень 1918 р.). Засновник, голова Національної Ради у Львові (1941 р).
Статистика