26 березня 2019 року, у Львівському історичному музеї (Площа Ринок, 6 – Італійський дворик) відкрилася фотовиставки Вікторії Темної та Ігоря Сальнікова під назвою “Палац в саду – перлина Кримського ханства”.
Виставка присвячена спадщині кримськотатарського народу – палацу кримських ханів у Бахчисараї. Всі фотографії було зроблено упродовж дворічного проекту (2012–2013 рр.), що передбачав зйомку всіх об’єктів Бахчисарайського музею-заповідника.
“Розмову про цю виставку ми розпочали ще минулого року з авторами, під час їхнього візиту до Львівського історичного музею. І спеціально приурочили її до 5 річниці окупації Криму. Відомо, що в Україні відбувається ряд проектів, пов’язаних з відзначення анексії Криму. І сьогодні нам дуже приємно представити двох фотографів, які в 2012-2013 рр., ще перед окупацією Криму здійснювали проект дослідження Бахчисарайського палацу. Відомо, що він готувався до реставрації, до спадщини ЮНЕКО. Тому фотографії зроблені ними мають надзвичайну не тільки мистецьку, але й історичну та документальну цінність”, – сказав Роман Чмелик.
П’ятнадцять планшетів з фотографіями розказують про унікальну архітектуру та інтер’єри комплексу Ханського палацу, дадуть можливість доторкнутися до цінностей давньої культури, зануритись у історичну атмосферу. Анотації надруковано українською та англійською мовами для зручності відвідувачів.
“Сьогодні в Львівському історичному музеї відбувається унікальна подія. Унікальна в тому, що ми говоримо про перлину східного мистецтва, східної архітектури, перлину кримськотатарського народу – Бахчисарайський палац, але говоримо не в Бахчисараї, а у Львові. І це, напевно, те, що, в першу чергу, нас сьогодні сюди привело. Говоримо з тієї причини, що вже декілька років кримськотатарський народ, український народ і світова громадськість звертає увагу на те, що в Криму почалася реставрація цієї перлини. Але це не зовсім реставрація, а нищення. Щоб знищити сліди цього народу та його культуру. І ця виставка необхідна, щоб привернути увагу до того, що ми можемо втратити та виловити свою підтримку”, – зазначила начальник управління у справах національностей, релігій та фінансово-планової роботи ЛОДА Леся Корнат.
Головна мета виставкового проекту – ознайомити львів’ян, гостей міста та іноземних туристів із культурною спадщиною кримськотатарського народу – корінних жителів Криму.
“Бахчисарайський палац – це уособлення кримсько-татарського народу, його історії, культури та релігії. Його зведення дійсно було і є зараз фундаментом державності кримських татар. Це була потужна держава, про історію якої ми зараз намагаємося по крупинках зібрати інформацію в архівах. І те що зараз відбувається в Криму під приводом реставрації, це – знищення культури кримських татар, знищення історії їхньої держави, знищення всіх пам’яток культури та релігії. І ми корінний народ Криму не можемо допустити знищення пам’ятки нашого коріння – Бахчисарайського палацу і повинні показувати всьому світу те, що зараз відбувається в Криму”, – наголосив голова культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов.
Гості відкриття мали можливість не тільки побачити фотографії, почути кримськотатарську музику, скуштувати автентичні національні смаколики, але й взяти участь у віртуальній екскурсії по Бахчисарайському палацу, яку провів для присутніх Амет Бекіров – екскурсовод, що багато років працювала у палаці.
“Ми з дружиною фотографи, у Криму професійно співпрацювали з музеями, робили виставки і коли приїхали сюди вирішили показати Крим. Ідея ця довший час спала, але коли до Львова приїхав колишній директор Баахчисарайського палацу, то спільно виникла ідея показати спадщину кримськотатарського народу, покажемо значиму пам’ятку – палац, тут у музеї. Фотографій палацу у нас є багато, бо ми працювали там більше двох років. Знімали все: фонди, куточки палацу, яких не бачили навіть багато працівників палацу, цвинтар. Фотографували і сам Бахчисарай, там дуже багато пам’яток, оскільки це був культурний заповідник, куди входило багато об’єктів. Готувався матеріал до того, щоб Бахчисарайський палац став культурною спадщиною”, – розповів Ігор Сальников.
Родзинкою відкриття стала студентка Львівської музичної академії, кримчанка Майре Пашаева. Вона виконала кримськотатарську композицію a cappella, чим зірвала справжню бурю оплесків.
Вікторія Темна подякувала всім, хто прийшов і всіх хто долучився до створення та відкриття цієї виставки. Подяки на свою адресу отримали Сервер бей Ебубекіров – колишній директор музею Бахчисарайського палацу крімських ханов, директору Львівського Історичного музею, пану Роман Чмелику, заступник директора з науково-освітньої роботи Галина Скоропадова, Оксана Новікова – засновниця файного закладу «Кримська перепичка», голова Культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов, працівниця Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка кандидат філологічних наук, бібліотекар пані Вікторія Кметь та Зульфія Яг’яева, Михайло Бідніченко та Шанді Еденфельд, відомий майстер-кераміст Рустем Скібін, Амет Бекіров, Майре Пашаева, «Кафе Крим» у центрі старого Львова та Руслана ага та Роман Метельський.
Автори виставки, професійні фотографи Ігор Сальников і Вікторія Темна. Переїхали з Криму до Львова в 2014 році. Співпрацювали з різними періодичними виданнями, музеями і кримськими національними товариствами, були членами Кримської організації Національної спілки Журналістів України. Учасники спільних і персональних виставок, які проходили не тільки в Україні, але й за кордоном. Ігор Сальников – лауреат 1-ї премії творчого конкурсу журналістів «Срібне перо» в 2000 році.