Понад 12 мільйонів гривень надійшло до Львівського міського бюджету за паркування автівок у місті від початку року.
Про це повідомляє сервіс відкритих даних Опендатабот, пише Четверта студія.
Водії у Києві, Одесі, Харкові та Львові принесли до міських бюджетів загалом 85 мільйонів гривень. Львів посів четверте місце серед міст, які аналізували за прибутком від паркування.
Львів поділений на 5 зон паркування. Чим далі від центру міста – тим дешевше коштує припаркувати автомобіль. Стартує ціна від 5 гривень за годину в останній – 5-й зоні. А, до прикладу, у центрі міста на вулиці Валова вартість години – 30 гривень.
Водій із понад 40-річним стажем, Ростислав Маковецький, каже – не завжди можна знайти місце навіть на платних парковках.
“Біда з паркуванням у нас всюди. Львів по структурі, по архітектурі – місто, яке не має місця для того, щоб десь поставити машину в центрі”, – каже чоловік, інформує Суспільне.
Комунальному підприємству “Львівавтодор” належить більшість паркувальних майданчиків у місті, а саме 50. Його директор Микола Власюк каже – найбільше грошей приносять дві закриті парковки у центрі міста. На вулиці Валовій та поблизу Вернісажу. А на відкритих паркувальних майданчиках – мають втрати, через водіїв, які залишають машини не сплативши за стоянку.
“Якщо брати у відсотках, то майже половина водіїв намагаються уникнути оплати за паркування”, – каже директор “Львівавтодору”.
Тому наприкінці цього року будуть впроваджувати нову систему контролю на відкритих паркінгах.
“Ввести автоматизовану систему оплати і паркування. Інспектори будуть підходити до автомобіля, сканувати номер і одразу по базі перевіряти, чи він оплатив і не оплатив, тому що це буде в режимі онлайн робитися. Перевіряти кому належить автомобіль, там є ряд функцій. І відповідно до процедури і закону України – виписувати штраф тим водіям, які не проплатили за паркування”, – пояснює Микола Власюк.
Керівник громадської організації «За якісний транспорт» Святослав Товстига, каже – кількість платних майданчиків для паркування у місті впливає на впровадження електронного квитка.
“Якщо ми говоримо про паркування саме “Львівавтодор”, то “Львівавтодор” є оператором окрім паркування, ще і впровадження електронного квитка. І ми розуміємо, що е-квиток потрібно дотувати. Тому кількість місць для паркування, які мають стати платними у Львові має геометрично зрости. Бо фактично, одна із складових покриття видатків на електронний квиток – це буде саме платне паркування у місті Львові”, – каже Святослав Товстига.
16 вересня під час сесії міської ради погодили створення ще двох майданчиків для паркування – на вулицях Шухевича та Кульпарківській. Там облаштують майже 100 паркомісць. А наступного року, за словами Миколи Власюка, планують облаштувати ще близько 400 таких місць.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу