Новини

У Львівському органному залі відбудеться перший концерт історико-музичного проекту «Заборонена музика»

У неділю, 26 вересня, о 19:00 львів’ян запрошують в Органний зал відвідати надважливий історичний концерт «Заборонена музика», який є частиною однойменного міжнародного проєкту.

Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛМР.

У першій концертній програмі звучатиме голос композиторів, які не хотіли адаптувати свою творчість під ідеологічні цілі держави, тому й не отримали заслуженого місця на рідній музичній сцені. У виконанні Ореста Смовжа (скрипка), Оксани Рапіти (фортепіано) та Ukrainian Festival Orchestra під батутою Даніеля Ганссона (Швеція) прозвучать композиції Барвінського, Гартмана, Ратгауза та Гіндеміта.

Кожен з цих композиторів пройшов свій шлях утисків, критики і вигнання, та попри це не втратив найважливіших рис та мистецької сили:

  • У 1948 році Василь Барвінський був заарештований НКВД як «агент англійської розвідки, агент гестапо та довголітній, активний член ОУН». А поки його катували на допитах, колеги спалювали рукописи його музичних творів на подвір’ї консерваторії.
  • Карл Гартман був змушений повністю відмовитись від музичного життя в Німеччині за часів Нацизму. Його твори були засуджені режимом,  оскільки показували глибокий вплив політичного клімату, зокрема рання симфонічна поема Miserae, присвячена друзям, які сплять вічно.
  • Композитор та блискучий музикант Пауль Гіндеміт емігрував у Швейцарію, а згодом у США, адже з приходом нацистів до влади його творчість потрапила під заборону. Музика все частіше отримувала негативні відгуки у нацистській пресі, її назвали чужою стосовно німецького стилю.
  • Схожа доля і вимушена еміграція спіткала також Кароля Ратгауза. Через прихід до влади Гітлера, постійний політичний тиск на диригента, який готував прем’єру, та інші антисемітські події, композитор на піку своєї популярності покидає улюблений Берлін назавжди.

«Заборонена музика» – це спільний проєкт України, Німеччини та Швеції, реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Окрім концертних програм він включає в себе професійні записи, які будуть доступні у додатку та Youtube-каналі Ukrainian Live Classic, концептуальне тримовне видання про долі композиторів, а також проведення науково-практичної конференції «Музика і політика».

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові відбудеться форум «Видима сила: жінки з інвалідністю у 140-річній історії жіночого руху»

Форум спрямований на висвітлення внеску жінок з інвалідністю у розвиток жіночого руху, документування їхньої боротьби…

15 години тому

Як на Львівщині розвиваються фермерські господарства

"У нас не такий бізнес, що закрив на ключ і чекаєш. Корова кожен день хоче…

1 день тому

Як спортивні ліги адаптуються до змін: порівняння країн

Світ спорту ніколи не стоїть на місці — технології, економіка та соціальні тенденції змушують ліги…

2 дні тому