Система психоневрологічних інтернатів потребує реформування. Перспективи деінституціалізації та створення альтернативних інтернатам будинків підтриманого проживання та соціальних кімнат обговорили в ефірі суспільного радіо Львівщини голова комісії з питань соціального захисту, прав людини, дітей та учасників бойових дій Львівської обласної ради Микола Іщук, директор департаменту соціального захисту ЛОДА Роман Андрес, керівник центру «ЕМАУС» Юлія Бойко та голова ГО «Розправлені крила» Юлія Аронова, пише Четверта студія з посиланням на прес-службу облради.
З огляду на зобов’язання України, зокрема передбачені Конвенцією Об’єднаних Націй, щодо прав осіб з інвалідністю та відповідно до законодавства у сфері дотримання прав людини, в нашій державі триває реформування інтернатної системи. Але остаточна успішна модель такого соціального закладу ще напрацьовується. Учасники дискусії обговорювали міжнародний досвід та практичні кроки для змін.
«Послуга підтриманого проживання це одна з 17 базових соціальних послуг, які б мали надаватися в громадах. Зважаючи на те, що платоспроможними й самодостатніми зараз є далеко не усі громади Львівщини, інтернатні заклади можливо реформувати поступово. В будинку підтриманого проживання може проживати 15-20 осіб, а в черзі за послугами багато осіб. Маємо дійти порозуміння з територіальними громадами, визначити ті, в яких першими відкриються будинки підтриманого проживання, переконати, що така модель допомоги мешканцям потрібна», – пояснив Микола Іщук.
Представники громадських організацій висловили власне бачення, щодо впровадження альтернативних моделей догляду пацієнтів.
«В різних суспільствах саме батьки та родичі дітей з психічними вадами домоглися реформ і впровадження достойного догляду за хворими на рівні суспільства», – наголосила голова ГО «Розправлені крила» Юлія Аронова. – «Ми вболіваємо за майбутнє наших дітей і готові допомагати реалізовувати кращий досвід, ділитися знаннями про надання відповідних послуг з представниками громад».
Учасники ефіру погодилися, що проблемою розвитку нових соціальних послуг, які поступово замінять нинішні, треба займатися нагально. Микола Іщук пояснив, що соціальні послуги підтриманого проживання мають надаватися в громадах на добровільних засадах з урахуванням потреб клієнтів і їхніх можливостей. Цьому треба вчитися усім, і депутатам також, щоб приймати вірні рішення та визначати вектор змін. Адже така система абсолютно нова для нашого суспільства.
«Якщо говорити про успішну соціалізацію людей з психічними вадами, то не можна всіх оцінювати за загальним критерієм. Різні люди мають різні потреби. Вроджені психічні вади виявляють приблизно у 10 відсотків осіб, а близько 90 відсотків мають набуті проблеми зі здоров’ям. Тому ця проблема стосується кожного. Ми маємо вирішити, якою надалі буде опіка над громадянами, родинами, які опинилися в складній ситуації. Освіта соціальних працівників, формування дружньої атмосфери в громадах, добросовісне ставлення до підопічних – найперше завдання для створення кожного такого будинку. Ми розраховуємо на допомогу від представників громадських середовищ, спілок, людей, яким знайома проблема догляду за підопічними. Разом ми досягнемо вірного, корисного для всіх результату», – підсумував голова профільної депутатської комісії.
Довідково: на Львівщині 10 комунальних соціально-медичних установ, у яких постійно проживають 1215 громадян з психоневрологічними захворюваннями, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування. Обласні заклади заповнені на 100 відсотків. У черзі очікують 82 особи, які потребують допомоги та спеціального догляду.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу