Цього дня народилась Атена Пашко

Новини 10 Жовтня, 2019 269

Цього дня народилась Атена Пашко (1931-2012), відома поетеса, громадській діяч, учасниця українського правозахисного руху.

Атена Пашко народилася на Львівщині.

Вже у сьомому класі почала писати повстанські вірші передавала їх УПА (на кілька з них було створено пісні). Під час війни носила секретні матеріали з рідного села до сусіднього.

У 60-х роках переїхала до Львова і стала учасницею українського правозахисного руху. Активно спілкувалась з середовищем шістдесятників, зокрема подружжям Калинців, Стефанією Шабатурою, Іваном Світличним та іншими. Через кілька років доля звела Атену Пашко з В’ячеславом Чорноволом. Згодом коли Чорновіл відбував заслання в Якутії, вони одружилися.

Атена розділила зі своїм чоловіком боротьбу за українську незалежність – зазнавала утисків і мала заборону на друк творів, пережила обшуки, звільнення з роботи й ув’язнення.

Вона мужньо переносила всі труднощі дружини дисидента-політв’язня, активно допомагаючи Чорноволу видавати підпільний журнал «Український вісник». Згодом, уже після історичних виборів 1990 року, на її плечі доля поклала не менш важку ношу дружини опозиційного політика першої шеренги.

У 1991 році Атена Василівна заснувала та десять років очолювала Всеукраїнську жіночу громадську організацію – Союз українок.

Після смерті чоловіка очолила Міжнародний благодійний фонд В’ячеслава Чорновола, який видав 10-томник його спадщини. А ще Атена Пашко – авторка поетичних збірок «На перехрестях» (Мюнхен, 1989), «На вістрі свічки» (Балтимор-Торонто, 1991), «Лезо моєї дороги» (Київ, 2007). У березні 2012 року Атени Василівни не стало.

Її поховали на Байковому цвинтарі у Києві. Як вона і просила – поруч із її чоловіком, – пише “Укрінформ”.

 

Коментарі

Позначки: , , , ,