Сьогодні відбудеться історичне повернення Трампа до Білого дому.
Про це пише Четверта студія.
В день інавгурації новому президенту буде 78 років і 220 днів, що є рекордним віком президентів США на момент присяги.
О 19:00 за Києвом (12:00 у Вашингтоні) Дональд Трамп і його віцепрезидент Джей Ді Венс приймуть присягу у ротонді Капітолія США. Урочистості, що мали пройти просто неба біля Капітолія, перенесли всередину через морози.
Церемонія відбудеться у присутності сотень американських політиків та гостей.
Його інавгурацію відвідає і 46-й президент США Джо Байден, хоча сам Трамп у 2021 році проігнорував присягу Байдена, оскільки відмовлявся визнати його перемогу на виборах.
Після інавгураційного ланчу в Капітолії новий президент США офіційно переїде у Білий дім, де спостерігатиме за урочистим парадом військових підрозділів.
Трамп стане першим за понад століття президентом, який запросив деяких іноземних лідерів на церемонію присяги. Зазвичай на такому заході присутні лише іноземні дипломати та посли.
Серед запрошених лідерів — прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, правопопулістський президент Аргентини Хав’єр Мілей і віцепрезидент Китаю Хань Чжен.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін відхилив запрошення на інавгурацію, заявивши, що Китай хоче стабільних, здорових і стійких відносин зі США та готовий працювати з новим американським урядом.
Серед інших VIP-гостей на інавгурації – найвідоміші представники американської техноіндустрії, зокрема власник X і Tesla Ілон Маск, засновник Meta Марк Цукерберг та засновник Amazon Джефф Безос. За повідомленнями, запрошення також отримали генеральні директори Apple, OpenAI, Uber і TikTok.
Деякі з цих компаній зробили внески до інавгураційного фонду Трампа, який зібрав понад 170 мільйонів доларів – рекордну суму.
Серед знаменитостей, які відвідають інавгурацію Трампа, буде колишній чемпіон світу з боксу Майк Тайсон.
Після складання присяги Трамп планує підписати близько 100 указів, спрямованих на зміцнення національної безпеки, посилення енергетичної незалежності США та інші ключові пріоритети.
І щодо заходів, які президент Трамп планує в перші дні на посаді.
Вони включатимуть обмеження імміграції, підвищення мит та дерегуляцію секторів, від енергетики до криптовалют.
Трамп і його команда мають намір скасувати багато ініціатив Джо Байдена.
Трамп хоче оголосити про надзвичайне становище щодо південного кордону, звільнити федеральні ресурси для затримання мігрантів, які перетинають кордон з Мексики, обмежити можливість шукачів притулку і почати «найбільшу депортаційну кампанію в історії США».
Також новий президент хоче змусити торгових партнерів укласти угоди з питань, що охоплюють міграцію, наркотрафік і навіть продаж Гренландії.
Він пообіцяв запровадити широкі мита на імпорт, щоб спонукати компанії виробляти більше у США та збільшити доходи.
В останні тижні радники Трампа розглядали варіанти, які включають поступове запровадження мит, що вдарить по критично важливих секторах та галузях, повʼязаних з енергетикою та обороною.
Трамп може використати Закон про надзвичайні міжнародні економічні повноваження для швидкого введення мит, а команда вивчає можливість існуючих повноважень для швидкого підвищення мит на імпорт сталі та алюмінію.
Щодо зовнішньої політики, то головним занепокоєнням Трампа в перший день його другого терміну, ймовірно, стане реалізація угоди про припинення вогню, яка була досягнута між Ізраїлем і ХАМАС минулого тижня з метою припинення війни в секторі Газа.
Можливі також укази та спроби ввести нові санкції проти Ірану і«максимальний тиск» на тегеранський режим.
Команда Трампа також опрацьовує сценарії щодо взаємин з перехідним урядом Сирії.
Трамп обіцяв покласти край війні між Росією та Україною у перший день на посаді. Але змінив риторику, що планує вирішити її протягом перших шести місяців. У короткостроковій перспективі Трамп має кошти від минулорічного Конгресу, щоб продовжити постачати Україні зброю.
Трамп незабаром планує поговорити з Путіним, а той висловив зацікавленість у зустрічі.
Очікується, що Трамп зробить швидкі кроки, щоб допомогти нафтогазовій галузі США аби посилити американське «енергетичне домінування».
Серед своїх указів першого дня він пообіцяв доручити федеральному уряду скоротити бюрократичну тяганину і «покласти край усім обмеженням Байдена на виробництво енергії».
Він також планує відновлення ліцензій на експортні термінали скрапленого природного газу.
Правила адміністрації Байдена щодо обмеження викидів вихлопних газів Трамп розкритикував як «шалений мандат на електромобілі». Очікується, вони теж потраплять під удар першого дня нового президента.
СБУ повідомила про підозру ексзаступнику Міністра соцполітики, через якого бюджет України втратив 24 млн грн