Останнім часом ситуація довкола території старого єврейського кладовища у Самборі та намірів облаштувати там меморіал жертв різних віровизнань та національностей набула загрозливих форм словесного протистояння, про що свідчить ряд публікацій у друкованих на електронних ЗМІ.
Про це йдеться у тексті звернення щодо ситуації довкола території старого єврейського кладовища у Самборі та намірів облаштувати там меморіал жертв різних віровизнань та національностей, інформує правління ГО “Центр розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області”.
“Замість того, щоби засудити винуватців злочинів – німецько-нацистську та більшовицьку людиноненависницькі системи – протистояння переходить в русло з’ясування стосунків нащадків тих, хто став жертвами нацистського і радянського режимів. Такий розвиток подій вважаємо неприпустимим, деструктивним, який йде лише на шкоду і не приведе до згоди у питанні облаштування місця масових розстрілів і захоронення жертв згаданих режимів”, – йдеться у зверненні.
У зв’язку з цим, закликаємо сторони дискусії – окремих громадян чи громадські організації – утриматися від різких висловлювань, які не сприяють порозумінню.
“Також закликаємо осіб і середовища утриматися від будь-яких деструктивних дій, і найперше – 1 листопада не робити жодних кроків зі зняття чи перенесення трьох освячених хрестів зі згаданої території. В свою чергу, ми готові допомогти направити подальший процес у конструктивне русло. З цією метою ми готові організувати та провести серію заходів. Першим з них, вважаємо, мала б відбутися доповідь про трагічне минуле Самбора ХХ століття, пов’язане з масовими розстрілами і захороненнями на території старого єврейського кладовища. Якщо такий крок викличе зацікавлення, організуємо на належному рівні. Лише зібраний повний і правдивий матеріал може бути основою для подальших дій, а його аналіз, а також аналіз теперішнього процесу в намірах пошанувати загиблих зможе допомогти дійти порозуміння. Будьмо відповідальними у наших намірах, словах і діях”, – йдеться у зверненні.