Новини

Сьогодні – день пам’яті Ірини Калинець

31 липня – день пам’яті Ірини Калинець (1940-2012), української поетеси, прозаїка, публіциста, культуролога, дисидента та правозахисника. Дружина Ігоря Калинця – відомого громадського діяча та поета.

Як пише «Четверта студія» з посиланням на Укрінформ, на початку 70-х років минулого століття була засуджена до 6 років таборів та 3-х років спецпоселення. Після звільнення повернулася до Львова, брала участь у відродженні УГКЦ, створенні Товариства української мови, «Меморіалу», «Народного Руху України».

Як пише ZIK, Ірина Калинець багато значила й значить не лише для Галичини, а й для України загалом.

Народилася вона у простій родині робітників. Серед родичів Ірини Онуфріївни були люди, зв’язані з ОУН. У повоєнні роки Ірина Калинець стала свідком масового вислання українців до Сибіру. З дитинства палко мріяла про незалежність України.

Після закінчення Львівського університету викладала українську мову і літературу на підготовчому курсі Львівського політехнічного інституту. Публікувала вірші для дітей у періодичних виданнях.

Ірина Стасів та її чоловік Ігор Калинець були близькими друзями таких відомих дисидентів, як Валентин Мороз і В’ячеслав Чорновіл. Під час другої хвилі брежнєвських репресій за виступи на оборону переслідуваних діячів культури 1970 її звільнили з роботи., а в 1972 році Ірину Калинець заарештували у Львові.

Під час слідства викликали на допити учнів. Зі ста школярів, які пройшли свідками у її справі, лише двоє чи троє дали покази проти неї: читала вірші, присвячені В’ячеславу Чорноволу, давала читати твори Валентина Мороза, говорила про незалежну Україну.

Суд за «антирадянську агітацію і пропаганду» засудив Ірину Калинець до шести років ув’язнення в таборах суворого режиму та трьох років заслання. Через півроку такий же вирок дістав її чоловік.

Починаючи з 1987 року, Ірина Калинець бере щонайактивнішу участь у пробудженні вільного культурного та громадського життя Львова, а у 1990 році її обирають депутатом Верховної Ради України. Вона провела реформу школи в напрямі українізації шкільної системи.

1998 року за громадську діяльність Ірину Калинець визнано «Героїнею світу» (США, Ротчестер), а 2000 року нагороджено орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня.

Померла поетеса внаслідок тяжкої і тривалої недуги на 72-му році життя.

 

Коментарі

Ольга Корнієнко

Share
Published by
Ольга Корнієнко

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

14 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

16 години тому