Сьогодні 142 роки від дня народження першої жінки-художниці на Західній Україні Олени Кульчицької

Новини 15 Вересня, 2019 1 346

Автор картини: Олена Кульчицька/сайт Роман Свередюк

142 роки від дня народження Олени Львівни Кульчицької (1877-1967), відомої української художниці, графіка, першої жінки-художниці на Західній Україні, що отримала професійну освіту, лауреата Шевченківської премії.

Олена Кульчицька працювала у різних техніках – живопис, графіка, сакральне мистецтво (створила унікальний іконостас), прикладне мистецтво, килимарство, проектувала меблі, створила об’єкти з емалі, бронзи, майоліки.

Початкову освіту майбутня художниця отримала при монастирі сакраменток у Львові, в цей же період і почала малювати. Потім вчилася у Львівській художньо-промисловій школі, приватній художній школі Станіслава Батовського-Качора, у львівській студії художників реалістичного напрямку, а з 1903 по 1908 рік навчалася у Школі прикладного й декоративного мистецтва у Відні – єдиному вищому навчальному закладі в Австро-Угорській імперії, куди приймали жінок.

У 1908 році скринька з емалями Олени Кульчицької здобула першу премію на конкурсі Торгово-промислової палати Австрії; у 1909 році відбулася перша виставка майстрині у Львові, де вона показала 50 робіт, написаних у віденський період. У 1912 році Кульчицька виставляє свої роботи у Києві. У 1911-1938 роках вчителювала у Перемишлі.

В 1945-1951 – професор Львівського поліграфічного інституту. У 1967 році, незадовго до смерті, Олену Кульчицьку нагородили Шевченківською премією.

З 1971 року у Львові працює меморіальний музей художниці, – пише «Укрінформ».

Як пише на своєму сайті Роман Свередюк, Олена Кульчицька народилася в місті Бережани на  Тернопільщині, місто належало того часу до Австро-Угорщини. Рід Кульчицьких походив з села Кульчиці поблизу Самбора і в роду були священики.

d92b15e2eaa3

Батько – Лев Теодорович Кульчицький (1843 – 4 грудня 1909), був радником суду, адвокатом, громадським діячем, членом багатьох товариств, першим директором «Народної каси» в Косово, мати – Марія Яківна Стебельська (? – 29 грудня 1939) – домогосподаркою. Олена була третьою дитиною в сім’ї, у неї були старший брат Володимир і сестра Ольга (1873, Устечко – 29 березня 1940, Львів).

Портрет матери 1908 г.Портрет отца 1908 г.
Незабаром після народження молодшої дочки батька перевели в Львівську область, містечко Кам’янку Струмилову. Сім’я жила скромно, але мати, прекрасно шивши, постійно балувала дочок обновками. Пізніше художниця напише у своєму щоденнику: «Ми з сестрою були панночками. Де з’являлися, привертали до себе увагу тим, що любили красиво, елегантно одягатися ». При цьому, Марія Яківна виховувала дочок у строгості, Олені навіть здавалося часом, що вона любить більше старшого сина Володю.

На розвиток художнього таланту Олени вплинули уроки батька, який сам цікавився живописом, а також, не в останню чергу, мальовнича природа і поетика народних пісень і легенд.

У щоденнику, який художниця почала писати вже у зрілому віці, вона напише: «Якщо згадую про своє дитинство, то, в першу чергу, життя в будинку в Кам’янці. Саме тут з’явився у мене інтерес до навколишнього світу … Краса квітів, які цвітуть у саду дерева несвідомо, але глибоко запали в мою дитячу душу … У пізнанні природи і в способі спостерігати її красу я, безперечно, зобов’язана своєму батькові, який дуже її любив. Він ніколи не повертався з поїздок без квітів, які обов’язково завжди показував нам, дітям … Любов до краси народжувалася у нас і під впливом мами ». Олену віддали вчитися в монастир Сакраменток у Львові, при якому була польська школа (українських шкіл у той час ще не було).

Сумуючи за родиною, особливо по сестрі, з якою Олена дуже дружила, дівчинка почала малювати. У 1894 році Олена закінчила 8 класів при монастирі і повернулася додому.

21fe5d2967b5 57e9758a3d24 770794f4b4db  Гуси.

У 1901 році разом з сестрою Кульчицька кілька місяців відвідувала Львівську художньо-промислову школу, де уроки акварелі вів інспектор середніх шкіл Стефанович, а в 1902 році вона ходить у Львові в студію художників реалістичного напряму. Студія була недавно відкрита польськими художниками Станіславом Батовським-Качора і Романом Братковським.

Отриманий диплом цієї студії дав можливість Олені піти в 1903 році в Школу прикладного та декоративного мистецтва у Відні, оскільки це був в той час єдиний вищий заклад, куди приймали дівчат.

Біографи пишуть, що саме старша сестра Ольга наполягла на подальшому навчанні Олени, вважаючи її більш талановитою, ніж вона сама. Олена часто малювала Ольгу, залишивши майже сотню її портретів, виконаних у різних техніках. У сестер навіть долі були схожі – обидві так і не вийшли заміж. Пізніше в щоденнику Олена напише: «Чому я хотіла так багато працювати? Я ж була молодою, звертала на себе увагу … Чому так мало користувалася симпатіями у веселій Відні? Тепер шкодую, що не використовувала молодість ».м … Любов до

У травні 1908 Кульчицька здала випускні іспити і захистила дипломну роботу «Про користь науки малюнків». Батько вирішив зробити сестрам ще один подарунок – він відправив їх у подорож по Європі. Ольга і Олена побували в Мюнхені, Страсбурзі, Парижі, Лондоні та Женеві, відвідали кращі музеї Європи.

Після того, як батько вийшов на пенсію, родина оселилася у Львові, тодішній столиці Галіції.

Олена була визнана першою жінкою-художницею, що отримала професійну освіту.

Дедушка (На закате жизни) 1913 г Дети со свечами 1913 г.

У 1909 році Кульчицька вперше виставила свої роботи у Львові. Це були 50 картин, створених під час навчання у Відні. Олена починає викладати в ліцеї, а через рік переводиться до Перемишля, у державну жіночу учительську семінарію.

Напередодні Різдва 1909 помирає батько художниці, і мати з сестрою Ольгою переїжджають до Олени, яка влаштовує сестру теж викладати в семінарії.
Олена викладає малюнок, а Ольга – ручну роботу. Олена стає головним годувальником у сім’ї, оскільки пенсія матері та платня сестри були мізерними. У своєму щоденнику Олена потім напише: «Ми маєтків не мали, як намагалися не мати і ніяких боргів».

Заняття в школі забирали багато часу, творчістю художниця займалася тільки по вихідним. Щоб фарби протягом тижня не засихали, Олена захопилася графікою. Олійним живописом вона займається тільки влітку, на відпочинку в Карпатах.

У 1912 році художниця вперше взяла участь в українській художній виставці в Києві, а вже наступного року на цій же виставці Олена була визнана найкращим графіком.

За вышиванием (Портрет сестры). 1928 г. За океан 1914 г. Искусство. Триптих 1906 г. Итальянский дворик (Львовский исторический музей) 1948 г. Кульчицкая Пастушок 1903-06 гг. Лето 1912 г. Мальчик в венке из колосьев. Львовщина. 1913 г. Мальчик с сопилкой 1910-е. Материнство. Натюрморт. Пасхальные яйца (Крашенки) 1957 г.

Після Першої світової війни Кульчицька багато і з захопленням ілюструє дитячі казки, букварі, байки. Цілі покоління дітей у Галичині виховувалися на казках, ілюстрованих художницею, наприклад, казка «Лис Микита» Івана Франка, яка витримала п’ять видань.Художниця створила також графічну серію українських письменників (1920), куди увійшли портрети Шевченка, Сковороди, Квітки-Основ’яненка, Котляревського, Коцюбинського, Лесі Українки та Франка. Кожен портрет Кульчицька підписала рядками з твору, які, на її думку, найбільш точно характеризували творчість даного автора. Крім того, вона написала портрети народних героїв України – Олекси Довбуша (1940) і Богдана Хмельницького.

.Олекса Довбуш 1940 г. Оля на палубе 1911 г.

Починаючи з 1920-х років, художниця починає писати серію робіт, що зображують церкви Західної України. Її метою було звернути увагу суспільства на архітектурні скарби Галичини і запобігти знищенню багатьох церков, як історичних пам’яток.

Релігійна тематика присутня в усій творчості художниці. У другій половині 1930-х років Кульчицька створює цикл гравюр на дереві “Святі української церкви”, в якому зображує святих князів Володимира, Бориса і Гліба, Андрія і княгиню Ольгу.

Деревянная церковь в с. Сквиртне. Лемковщина 1938 г Деревянная церковь св. Юра в Дрогобыче. Бойковщина. 1931
13 квітня 1933 на урочистому вечорі, присвяченому 25-річчю творчої діяльності Кульчицької, художницю від імені митрополита Андрея Шептицького вітав ректор Духовної семінарії Йосип Сліпий.

Художниця була чудовим дослідником-краєзнавцем, етнографом і збирачкою народного мистецтва. З її ініціативи в 1931 році в Перемишлі створено музей української старовини “Стривігор”.

Кульчицька багато подорожувала по селах у пошуках найцінніших експонатів народної творчості. Свої безпосередні враження художниця замальовувала на аркушах блокнотів.

Перемышль зимой 1926 г.  Портрет Ольги в белом. 1906 г.

У 1930-х роках Кульчицька створила також цикл гравюр «Лихоліття українського народу», зробила ілюстрації для повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків» (1929), збірки новел Василя Стефаника «Дорога» (1917) і тритомника Володимира Гнатюка «Українська народна міфологія» . Художниця – автор серії акварельних ілюстрацій до поеми “Слово о полку Ігоря” (1930-е), всього вона створила понад півтори тисячі ілюстрацій і книжкових прикрас.

У 20-30-ті роки ХХ століття пожвавився рух за відродження народних українських промислів. Виникли творчі кооперативи “Українське народне мистецтво”, “Гуцульське мистецтво” і “Гурток прихильників українського мистецтва”, які влаштовували виставки і залучали до роботи провідних українських художників.

В області декоративно-прикладного мистецтва творчість Кульчицької грунтувалося на глибокому знанні традицій народної творчості. Дуже яскраво талант Олени Кульчицької проявився у вишивці і килимарстві. І вірною помічницею в цьому їй була сестра.

Ольга продовжувала працювати вчителькою ручної праці в жіночому інституті в Перемишлі. Вона активно займалася громадською роботою: створювала дитячі садки, бібліотеки в селах, вела просвітницьку роботу серед жінок, пізніше організувала професійну швейну школу для дівчат.

В кінці 1938 року Олена Кульчицька з сестрою і матір’ю переїхала до Львова і оселилася в будинку у гори Святого Юра. З цим містом були пов’язані нові плани і надії художниці, і саме у Львові Олена пережила найбільші особисті втрати – в 1939-му році помирає мати, а рівно через рік – сестра.

У 1940 році Кульчицька стає науковим співробітником Музею Наукового товариства ім. Т. Шевченка (НТШ), заснованого ще в 1895 році. У 1951 році шляхом об’єднання НТШ та міського промислового музею був утворений Музей етнографії та художнього промислу.

Ярмарка в Косове 1908 г.

А в наступному, 1941 році знову грянула війна – Друга світова.

Історики пишуть, що творчість Кульчицької в період німецької окупації Львова мало вивчено.

У статтях про художницю зазначено, що вона продовжувала працювати в музеї НТШ, навчала здатну сільську молодь в Інституті народної творчості.

У 1942 – 43 роках Кульчицька створює акварелі із зображенням пам’яток архітектури, серед яких часто повторюється мотив Собору Святого Юра. Вона малює дзвіницю і церкву Преображення Господнього в селі Двірці (1942), Гошівський монастир (1943), церква Покрови Пресвятої Богородиці в Моршині (1943), церква Святого Миколая у селі Кривки (1942), церкви в селах Лисовичі (1943) і Сороки (1942).

Після війни, в 1945-му, Олену Кульчицьку запрошують викладати книжкову графіку і малюнок у Львівському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова. В інституті вона очолювала кафедру оформлення книги.

Художниці було за сімдесят років, коли вона продовжувала працювати в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові (1951-59), займаючись дослідженням історії українського орнаменту. Кульчицька виконала безліч замальовок народної кераміки, вишивки і тканини, написала роботу про народного малюванні на склі.

У колодца (Соседки) Порто-Ре 1911 г. Христос воскресе! 1930 г. Цикламены 1930-е. Часовня трех святителей во Львове 1934 г.

До 700-річчя Львова, в 1956 році Кульчицька створила цикл офортів із зображенням пам’яток архітектури стародавнього міста.

У цьому ж, 1956 році, Олені Львівні було присвоєно звання народного художника Української РСР. А ще Кульчицька була обрана членом-кореспондентом Академії архітектури України.

Вже хворіючи, вона виконала гравюру на лінолеумі “Сніг в горах” (1960), збережену в єдиному екземплярі.

Восьмого березня 1967 були оголошені лауреати Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, серед яких була й Олена Львівна Кульчицька. Сама художниця в цей час вже лежала при смерті. Мистецтвознавець Микола Моздір опублікував спогади секретаря художниці Данила Фігеля: «Дізнавшись про нагородження, я одразу ж пішов до Олени Львівні. Вона лежала в ліжку з закритими очима, і майже не реагувала на мій прихід. Я взяв її за руку: “Пані Олена, Вас нагородили Шевченківською премією … Ви чуєте?” Я запитав її кілька разів і побачив, як вона головою кивнула: “Чую! ..»

Наступної ночі Олена Кульчицька померла, висока нагорода їй була присвоєна посмертно. Художниці було 89 років.

У щоденнику Олена Львівна написала: «Хотіла б я, коли помру, щоб по мені заплакала трембіта і передала моїм дорогим Карпатам: мене вже не чекайте, я вже більше до вас не прийду».

f8d94348e24c

Архівне відео

Коментарі

Позначки: