Новини

Садовий звернувся до Зеленського: відома причина

Комунальним підприємствам Львова держава заборгувала майже мільярд гривень. Ця заборгованість виникла через занижені тарифи. 24 грудня міськвиконком Львова ухвалив рішення про звернення до президента та прем’єр-міністра щодо відшкодування заборгованості у повному обсязі.

Про це розповів у коментарі Суспільному директор міського департаменту житлового господарства та інфраструктури Олександр Одинець, пише Четверта студія.

Заборгованість стосується трьох підприємств: “Львівтеплоенерго”, ЛКП “Залізничнетеплоенерго” і ЛМКП “Львівводоканал”. Суму у майже 1 мільярд гривень заборгували у період від 1 січня 2016 року до 1 червня 2021 року.

Олександр Одинець каже, що заборгованість утворилася через збиткові тарифи, які встановило НКРЕКП для підприємств, що постачають тепло та воду. Понад 4 роки цю заборгованість компенсувало місто.

“З 2016 року утворилася різниця, яку держава не відшкодовувала, але була зобов’язана це робити, оскільки цього вимагає законодавство. Якщо у підприємства заробітна плата закладена 5 тисяч гривень, а зобов’язані виплачувати середню зарплату близько 12-13 тисяч гривень, то цю різницю треба звідкись брати. Її компенсувало місто”, — каже Олександр Одинець.

Відповідно до 7 пункту постанови Кабміну №977, обсяг заборгованості різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів. Це означає, що від суми заборгованості віднімають дотацію з місцевого бюджету.

“Станом на сьогодні з цього 1 млрд грн ми можемо отримати лише 352 млн грн. А це є неправильно. Необхідно, щоб держава повернула всі кошти, бо це різниця в тарифах, яка склалася через державне управління. А місто просто змушене було через дотувати ці підприємства, поповнюючи їхні статутні капітали, щоб вони не зупинилися, а виконували своє призначення — надавали відповідні послуги мешканцям — подавали тепло, гарячу воду, питну воду”, — каже заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк.

Підготувати та передати таке звернення планують до кінця 2021 року.

«На сьогодні, в результаті незбалансованої політики центрального регулятора НКРЕКП, з 1 січня 2016 року до 1 червня 2021 року загальна різниця у тарифах по наших трьох найбільших комунальних підприємствах, тобто різниця між економічно обґрунтованим і фактично встановленим тарифом, складає близько 1 млрд грн. Натомість, згідно з методикою, яку впровадив Кабінет Міністрів України, відшкодуванню фактично підлягає лише 352 млн грн для двох теплопостачальних підприємств. «Львівводоканал» взагалі не може отримати відшкодування, оскільки водоканал не має жодної заборгованості перед енергопостачальними організаціями.

Тому, прийнятим рішенням ми фактично декларуємо, що будемо і повинні звертатися до органів державної влади для отримання можливості повернення ще приблизно 600 млн грн, які виникли як різниця у тарифах», – доповів Олександр Одинець, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР.

«Всю різницю в тарифах має компенсовувати держава. Однак зараз, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 977, обсяг заборгованості різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів, які використовувалися на операційну діяльність цих підприємств. Тобто, якщо наші підприємства отримували кошти як поповнення статутних капіталів, то ці кошти вже не враховуються в компенсаторні виплати держави. Тобто, станом на сьогодні з цього 1 млрд грн ми можемо отримати лише 352 млн грн. А це є неправильно. Необхідно, щоб держава повернула всі кошти, бо це різниця в тарифах, яка склалася через державне управління. А місто просто змушене було через це дотувати ці підприємства, поповнюючи їхні статутні капітали, щоб вони не зупинилися, а виконували своє призначення – надавали відповідні послуги мешканцям – подавали тепло, гарячу воду, питну воду», – пояснила Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства.

Відтак, відповідно до прийнятого рішення, виконавчий комітет вирішив:

1. Взяти до уваги, що повний обсяг заборгованості з різниці у тарифах на послуги, визначені у пункті 1 Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах (затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 977), яка виникла через невідповідність фактичної вартості послуг тарифам, які затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади / органами місцевого самоврядування, та залишилася непогашеною станом на 01 червня 2021 року, становить:

1.1. Перед ЛМКП «Львівтеплоенерго» у сумі 687 056 947,37 грн.

1.2. Перед ЛКП «Залізничнетеплоенерго» у сумі 101 528 628,93 грн.

1.3. Перед ЛМКП «Львівводоканал» у сумі 218 324 177,72 грн.

2. Врахувати, що відповідно до умов договорів про організацію взаєморозрахунків, укладених в межах сум, що узгоджені утвореною Львівською обласною державною адміністрацією територіальною комісією з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, довідок органів Держаудитслужби, обсяг заборгованості з різниці у тарифах станом на 01 червня 2021 року складає:

2.1. Перед ЛМКП «Львівтеплоенерго» у сумі 296 670 521,79 грн.

2.2. Перед ЛКП «Залізничнетеплоенерго» у сумі 55 341 653,93 грн.

3. Департаменту житлового господарства та інфраструктури підготувати проект звернення Львівського міського голови до Президента України та Прем’єр-міністра України щодо відшкодування визначеної у пункті 1 цього рішення заборгованості з різниці в тарифах у повному обсязі.

«На основі цього рішення підготуйте також звернення, щоб спільно з Асоціацією міст ми його розглянули на наступному засіданні Конгресу регіональної влади, адже це питання безпеки функціонування не лише Львова – це питання безпеки всіх міст України», – наголосив мер Львова Андрій Садовий.

Коментарі

Олег Довганик