Розведення військ загрожує поверненням сірої зони в уже звільненні українські населені пункти та означатиме, що цивільне населення опиниться у небезпеці через ймовірні напади бойовиків чи діяльність диверсійних груп ворога, – на цьому наголосила у коментарі співголова фракції політичної партії «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко.
«Дуже дивно сьогодні чути про те, що мовляв от і розведення військ в трьох точках – це Станиця Луганська, Золоте, Петровське – залишилося в спадок і саме тому, воно сьогодні обговорюється», – зауважила депутат.
За її словами, дійсно в 2016 році про це йшлося в Мінську.
«Але ми говорили про можливе розведення військ у Золотому під відкриття КПВВ «Золоте». Чому сьогодні від чинної влади жодного разу ми не почули про необхідність негайного відкриття КПВВ «Золоте», яке було побудоване і відкрите нами, українською стороною ще 31 березня 2016 року? Тільки бойовики і Росія заблокували цей процес», – зауважила Ірина Геращенко.
Співголова фракції «ЄС» нагадала про останню зустріч з паном Штайнмаєром, коли він ще був міністром закордонних справ Німеччини і приїжджав до Києва.
«Ми тоді говорили: можливо разом поїхали до Золотого, можливо в присутності таких високих гостей бойовики, РФ нарешті дадуть згоду на відкриття КПВВ, яке так важливе для покращення гуманітарної ситуації в Луганській області», – розповіла вона.
При цьому вона додала: «Але «воз и ныне там». Ми бачимо, що про це навіть ніхто не говорить. Тільки про відведення військ».
Ірина Геращенко особливо підкреслила, що за три роки безпекова ситуація в цих точках дуже змінилася. «Тому що бойовики за ці три роки там покращили свою присутність, вони наростили там свою присутність, вони відбудували там серйозні фортифікаційні споруди. І, як публічно визнав міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, наприклад на горі Ігоря біля Станиці Луганської, вони їх не збираються демонтувати. Тобто не демонтують», – підкреслила парламентар.
Вона підкреслила, що це створює серйозні безпекові ризики для цивільних населених пунктів.
«Тактика нашої команди була наступна – взагалі прибрати так звану сіру зону. Тому, що всі села, населені пункти, які знаходилися 2014, 2015, 2016 роки в сірій зоні – це були найжахливіші населені пункти, які знаходилися між двох вогнів, де люди не отримували соціальні виплати, де не було просто влади», – пояснила політик.
Ірина Геращенко додала: «Власне, саме тому великою кров’ю, великими зусиллями наших військових ЗСУ сіра зона пішла в минуле. Сьогодні всі ці населені пункти знаходяться під контролем української влади. Туди повернулася держава, туди повернувся український прапор. Туди повернулася робота шкіл, дитячих садочків. Там сьогодні люди отримують соцвиплати, пенсії».
«Власне, розведення військ так само ставить дуже серйозне питання – так, що ми знову створюємо сіру зону?», – запитала вона.
Співголова фракції наголосила, що влада повинна дати відповіді на запитання: що буде там з населеними пунктами; що буде з мирним населенням.
«Що буде з Катеринівкою, звільненою в січні 2018 року, де кожна вулиця окроплена кров’ю наших солдатів? Де кожна вулиця захищається збройними силами, в тому числі від приходу туди диверсійних груп, які ставлять розтяжки, міни і створюють загрозу цивільному населенню? Хто буде охороняти 44 дитини – школяра, які живуть в цьому маленькому селі, яке сьогодні знову є Україною?», – зазначила парламентар.