Верховна Рада ухвалила за основу проєкт закону про реформу Рахункової палати України. Нововведення мають на меті посилити фінансову незалежність органу, підвищити прозорість його роботи та розширити мандат на всі публічні фінанси. Щоб законопроєкт набув чинності, його мають ухвалити в другому читанні, а потім – підписати Президент.
Аналітики Центру спільних дій звертають увагу на низку вдалих новацій:
Водночас аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова звертає увагу на те, що повноваження Рахункової палати подекуди дублюють повноваження Держаудитслужби.
“Найбільш очевидним прикладом є аудит місцевих бюджетів. Обидва органи проводять перевірку, виявляють порушення та надають рекомендації. Це може призводити до додаткових витрат та бюрократичної плутанини”, – зауважує юристка. На її думку, важливо створити ефективну систему взаємодії між Рахунковою палатою та Держаудитслужбою, зокрема шляхом обміну інформацією, створення спільних програм роботи.
Крім того, аналітикиня зауважує, що наразі є 5 членів Рахункової палати, які виконують свої повноваження й призначені за старим законодавством.
“Законопроєкт не уточнює, яким чином будуть припинені їх повноваження та чи відбудеться це взагалі. Для роботи органу важливо внести ясність у цьому питанні”, – резюмує Ірина Корженкова.
Реформування Рахункової палати – важливий елемент підвищення прозорості управління державними фінансами та боротьби з корупцією. Крім того, це одним із маяків для отримання фінансової допомоги міжнародних партнерів.