Сьогодні, 25 травня, у Львівській ОДА, презентували виставку «Повернення до Дому» на підтримку українських моряків, що уже півроку перебувають в російському полоні. На виставці представлені 24 картини та інші твори мистецтва, створені митцями з усіх областей України для підтримки 24 полонених українських моряків.
«Здавалось 21-ше століття, розвинені країни думають про нові технології, розробки і тільки спокійно не сидиться нашому сусідові. 5-й рік вони намагаються забрати Україну під свою імперію, але вони не врахували, що в Україні є свободолюбні нащадки козаків, Січових Стрільців, воїнів УПА і вони не дозволять топтати Україну російському чоботові. Ми дякуємо ініціаторам проекту, організаторам, художникам, які пишуть картини з любов’ю та вкладають в них душу, дякуємо родинам, за те, що ви мужньо і впевнено чекаєте рідних додому. Цей проект повинен об’їхати кожне місто та містечко України, бо поки ми говоримо вголос і навчаємо наших дітей любити Україну, доти Україна точно буде вільна і незалежна. Ми віримо, що дуже скоро хлопці будуть тут, слава нашим хлопцям, матерям та родинам, які їх чекають, слава Україні»,- зазначила у вітальному слові керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська.
Про ідею створення виставки розповіла названа мати наймолодшого полоненого моряка Андрія Ейдера, Євгенія Ейдер. Як вона зазначила, коли в країні розпочалася війна Андрію було 14 років. І як будь-який підліток він думав про заробіток, кар’єру, проте в 17 років абсолютно кардинально змінив свої бажання, пріоритети та зрозумів, що він хоче захищати Україну.
«Ми з чоловіком відслідковували всі новини на фейсбуці і побачили картину, яку написала Беата Куркуль «Маленький кораблик, повертайся додому». Це – графічна робота, вона намалювала її на другий день полону. Ця робота нас дуже з чоловіком вразила, адже вона повністю передавала всі ті емоції, які ми відчували. Ми її одразу роздрукували і звернулися до художниці з проханням її придбати. Проте Бета подарувала її нам. І я вирішила, що наші хлопці заслуговують отримати такі самі подарунки в підтримку. У грудні ми почали робити такий сюрприз, а у лютому ми відкрили виставку. Кожна картина – це творча копія роботи Беати Куркуль, але кожен художник передав своє бачення, емоції, своєю технікою, те що він відчуває відносно цієї події. Кожна картина несе потужну енергетику і вже є власністю наших хлопців»,- розповіла Євгенія Ейдер.
На важливості такої вистави наголошує і матір моряка Андрія Оприска Ольга Оприско. Жінка згадує, що син надзвичайно любив море і не перестає вірити у його найшвидше повернення з полону.
«Все потрібно робити, що тільки можна, бо і люди більше дізнаються і якось задумуються над тим, що ще можна зробити для того, щоб вимагати звільнення полонених»,- зазначила Ольга Оприско.
«Коли це все сталося, для нас це було як страшний сон. І дуже важко було вийти з цього стану. Але з часом ми зрозуміли, що тільки з чистим розумом ми можемо якось повпливати, допомогти і якщо завдяки нашим зусиллям хоч на день раніше вийдуть наші моряки на свободу і повернуться додому, то це все буде недаремно. Коли ми були в Москві на суді я бачила ці пусті погляди російських дипломатів, суддів, які не дозволяли нам навіть торкнутися наших родичів і я бачила наших військовополонених, які мужньо тримались, ще й усіх підбадьорювали, незважаючи на шалений тиск та те, що вони в розлуці з родиною. Сила українців в тому, що завжди в складні часи ми вміли гуртуватися і підтримувати один одного. Я вдячна сьогодні всім за вашу підтримку і я вірю, що саме завдяки підтримці, ми крок за кроком ми досягнемо того, що скоро побачимо військовополонених вдома», – зазначила донька Андрія Оприска Оля Оприско.
Картини будуть подаровані самим морякам після їхнього звільнення. Виставка мандруватиме містами України, поки хлопці не повернуться додому.
Також в межах виставки будь-хто з охочих може придбати листівку з репродукцією картин і написати листа комусь із полонених.
Усі кошти, виручені від продажу листівок, будуть надіслані на підтримку військовополонених моряків, які перебувають у Росії.
Розклад роботи виставки: 25 травня – 31 травня – Львівська обласна державна адміністрація (вул. Володимира Винниченка, 18)
3 червня – 9 червня – Львівський палац мистецтв (вул. Коперника, 17)
Статистика