“Не думаю, що стан українсько-польських відносин нині – це трагедія. В історії наших відносин спостерігається якась циклічність: в якийсь період вони поліпшуються, а в якийсь можуть погіршуватися. Це як між сусідами: посварилися-помирилися. Попри не найлегшу фазу у наших відносинах, більш як мільйон українських громадян працюють і навчаються в Польщі, та обидві сторони задоволено… Тому між нами існує досить динамічний зв’язок, який не так просто зіпсувати”, – сказав Пекло.
Він також зазначив, що між нашими державами ведеться військова співпраця і активні економічні контакти, у тому числі між містами та регіонами. За словами дипломата, є нові інвестиції, польська сторона також виділила 100 млн євро кредиту на прикордонну інфраструктуру.
“Тому я б не говорив про найгіршу кризу або крах польсько-українських відносин. Але треба визнати, що наш історичний діалог зараз переживає не найкращу фазу”, – констатував Пекло.
У цьому контексті він нагадав, що все почалося з квітневого демонтажу членами польських громадських організацій нелегального пам’ятника бійцям ОУН-УПА на цвинтарі в селі Грушовиці у Перемишлянському повіті Підкарпатського воєводства Польщі.
Посол визнав, що це було зроблено “скандальним способом”, а потім була реакція з боку України – відкликано дозвіл, раніше виданий польським історикам на проведення пошукових робіт та ексгумації на Волині.
“З цього часу проблема почала наростати як сніговий ком і дійшла до політичного рівня. Якщо чесно, то і з польського, і з українського боку є маргінальні групи корисних (для Росії) ідіотів, які хочуть зіпсувати наші добросусідські відносини. І, на жаль, вони дійшли до мейнстриму… Але я думаю, що зустріч президентів Польщі і України, запланована на 13 грудня у Харкові, все-таки відбудеться. І я вважаю, що нам слід відокремити питання економіки, культури та інші від історичного діалогу”, – зазначив дипломат.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу