Новини

Національний банк випустить сувенірну неплатіжну банкноту “Сто гривень”

Національний банк України 17 грудня 2018 року випустить сувенірну неплатіжну банкноту “Сто гривень”, яка відтворює дизайн української банкноти номінальною вартістю 100 гривень, введеної в обіг 17 жовтня 1918 року. Про це інформує прес-служба НБУ.

Ця сувенірна банкнота створена з нагоди відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 рр. і введення в обіг перших українських паперових грошей.

Навесні 1918 року український уряд ухвалив рішення змінити назву вітчизняних грошей із “карбованців” на “гривні”, бажаючи підкреслити спадковість традицій державотворення з часів Київської Русі. Таким чином, за доби Центральної Ради в Україні почала діяти національна грошова система, хоча її формування відбувалося в складних умовах.

Найціннішою з мистецького погляду була купюра номіналом 100 гривень, розроблена і виконана Георгієм Нарбутом, на якій зображено великий пишний вінок із квітів, плодів, овочів, пшениці. Обабіч стоять жінка в національному вбранні зі снопом пшениці та серпом у руці і чоловік у фартуху, що спирається на молот, обвитий лавром. Написи зворотного боку включено у великий картуш із рослинно-плодового орнаменту, а по боках – декоративні колони. Увінчує всю композицію тризуб, обрамлений лавровим вінком.

Сувенірна банкнота “Сто гривень” виготовлена на папері з водяним знаком (зображення тризуба). Її розміри: 80 × 170 мм. Тираж сувенірної банкноти – 100 000 штук (у тому числі 50 000 штук у сувенірній упаковці).

Основне зображення лицьового боку сувенірної банкноти – банкнота 1918 року номіналом 100 гривень (лицьовий бік), ліворуч від якої написи: НЕ Є ПЛАТІЖНИМ ЗАСОБОМ (вертикальний напис), УКРАЇНА (угорі), До подій Української революції 1917 – 1921 (унизу); тризуб – історичний символ, який розташований на банкноті 1918 року, та рік друкування банкноти – 2018.

Ліворуч від основного зображення (унизу) – оптично-змінне зображення 100 РОКІВ, колір якого під час зміни кута нахилу банкноти змінюється від золотистого до зеленого.

Біля правого краю сувенірної банкноти розміщено частину наскрізного елемента 1918 сіро-синього кольору та латентне зображення 100, приховане в коричнево-фіолетовому квадраті.

Основне зображення зворотного боку сувенірної банкноти – банкнота 1918 року номіналом 100 гривень (зворотний бік), праворуч від якої написи: УКРАЇНА (угорі), До подій Української революції 1917 – 1921, 100 РОКІВ (унизу), ліворуч – вертикальний напис: НЕ Є ПЛАТІЖНИМ ЗАСОБОМ та частина наскрізного елемента 1918 синього кольору.

Стилізовані зображення українських прапорів під дією УФ-променів набувають жовто-блакитного світіння.

Національний банк випустить сувенірну неплатіжну банкноту “Сто гривень”

Над створенням дизайну сувенірної банкноти працювали художники Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.

Національний банк випустить сувенірну неплатіжну банкноту “Сто гривень”

Придбати сувенірну банкноту “Сто гривень”, яка не є платіжним засобом, можна з 17 грудня 2018 року в пунктах продажу: відділу касових операцій та реалізації нумізматичної продукції, відділів грошового обігу Департаменту грошового обігу Національного банку України в регіонах, банків-дистриб’юторів.

Коментарі

Олег Довганик