Народний депутат від “Європейської Солідарності” Микола Княжицький заявив, що на “Велике будівництво” доріг 2020 року витратили 120 мільярдів гривень, за які відремонтували 4 тисячі кілометрів доріг, а у 2018 відремонтували 3 800 км доріг за 40 млрд грн.
Про це йдеться в розслідуванні журналістів Еспресо.TV спеціально для програми “Вечір з Миколою Княжицьким”, пише “Четверта студія” з посиланням на Букви.
Він зазначив, що у повноваженнях президента Володимира Зеленського нічого нема про здійснення жодних будівництв, бо це є відповідальністю уряду.
“Насправді, ніякої програми президента не існує. Є кошти, які витрачаються відповідно до затверджених Державного та місцевого бюджетів, так як це і було раніше. Але вирішили зробити додаткову рекламу президенту Зеленському. А заодно і на виготовленні цих табличок трошки вкрасти”, – додав нардеп.
Редактор сайту “Наші гроші” Юрій Ніколов повідомив, що є такий ФОП “Володимир Зеленський”, який минулого року отримав у Харківській області замовлення на виготовлення наліпок “Велике будівництво” на кілька тисяч гривень.
За його словами, оце фактично є всі видатки на “Велике будівництво”.
До прикладу, Офіс президента попросив список соціальних об’єктів, які будувалися чи планували будуватися у регіонах і назвав це “Великим будівництвом”. Але жодного урядового документу, який би містив перелік об’єктів, умови участі в конкурсі цієї програми, умови відбору і якісь критерії – немає.
Міністр територій та громад Олексій Чернишов пояснював, що за його розпорядженням кожна обладміністрація визначила по 5 шкіл, садочків, спортзалів чи футбольних полів, котрі вони планують збудувати у 2020 році.
“Ці об’єкти все одно будувалися. Вірніше, раніше їх будували більше. Просто не називали “Великим будівництвом”. Наприклад, голова Дніпропетровської обладміністрації Резніченко у звіті за 2017 рік відзначив, що в області побудовано та відремонтовано 25 шкіл та 17 дитячих садків. Шкода, що Порошенко чомусь не здогадався назвати це “Супер Величезним будівництвом”, – зазначив Княжицький.
Кошти на програму були взяті з державного фонду регіонального розвитку, який створено у 2012 році. Відповідно до закону щорічний обсяг фонду має складати не менше 1% від доходів бюджету. Ці кошти і раніше витрачалися так як і зараз.
“Великим будівництвом” назвали всі великі будівельні проєкти, які відбувалися в державі минулого року. Були початі за багато років до цього, продовжувались, висіли або за рік до того почалися – все, що будувалося більш-менш великого розміру, навіть сільські амбулаторії, просто назвали “Великим будівництвом”, – уточнив Ніколов
Як повідомив заступник голови ГО “Публічний аудит” Андрій Вігірінський, гроші взялися зі змін до податкового кодексу і бюджетного кодексу, які приймалися декілька років тому і передбачали надходження від акцизів за паливо і паливно-мастильні матеріали в окремий фонд, який назвали “Дорожнім фондом”.
У 2020 році на ремонт та будівництво доріг було витрачено 120 мільярдів гривень. А у 2018 – лише 40 мільярдів. Цікаво, що у 2018 відремонтували 3800 кілометрів доріг, а у 2020 – завдяки програмі “Велике будівництво” – 4 000 км.
Зазначається, що нових доріг було збудовано чотирнадцять з половиною кілометрів. Ще шістсот кілометрів капітально відремонтували.
Якщо в 2018 році на будівництві дороги №31 на Дніпропетровщині один кілометр коштував 42 млн грн, то в 2020 році – 190 млн грн. І в 2018, і в 2020 роках найпопулярнішим був середній ремонт доріг. 2018 року на це витратили 21 млрд, 2020 – 55 млрд.
Журналісти вважають, що серед причин такого суттєвого зростання вартості робіт – картельна змова між найбільшими шістьма компаніями, які розділили шістдесят сім відсотків бюджету на дороги.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу