Новини

На Львівщині зацвіли отруйні тюльпани (ФОТО, ВІДЕО)

На Львівщині розцвіли дикі тюльпани (Рябчик шаховий).

Як пише «Четверта студія», про це повідомляють користувачі соцмереж, які оприлюднюють світлини червонокнижних квітів.

«Це «Рябчик», «Черевичок», «Дикий Тюльпан». Червонокнижна квітка і дуже рідкісна. Чи не єдиним місцем поширення є територія між селами Розвадів, Верин і Надітичі. Це свого роду Наш Символ. Було дуже великим здивуванням і приємністю побачити цю квіточку у себе на городі якраз біля місця де колись розташовувалась церква в Розвадові (до 1860-х років) Як вона засіялась тут за 2 км вище по течії Дністра, уявлення не маю, але це дуже чарівно..», – зазначає у дописі до світлини Богдан Козловський.

Довідково. Рябчик шаховий  — отруйна багаторічна рослина родини лілійних. Вид занесений до Червоної книги України і Польщі. Декоративна та лікарська культура.

Як повідомлялося, на Львівщині долина диких тюльпанів знаходиться у маловідомому ландшафтному заказнику «Стариці Дністра», розташованому у Миколаївському районі. Окрасою його є цвітіння найбільшої в Україні популяції рябчика шахового, прозваного у народі «диким тюльпаном». Ця рослина занесена до Червоної книги України й Польщі.

Українська видова назва «рябчик шаховий» вказує на специфічне забарвлення пелюсток, на яких темно-пурпурові цятки чергуються з білими у строгому порядку, наче на шахівниці. Схоже значення має і латинська назва meleagris (в перекладі – «цесарка»), яка порівнює строкатість квіток з цятками на пір’ї цього птаха. В Західній Європі цей вид відомий у культурі з 1519 року, де майже одразу набув широкої популярності. В 1600-1603 роках художник Якоб де Гейн-молодший зобразив рябчик шаховий на одному зі своїх натюрмортів.

Використовували колись і лікарські властивості цієї рослини.  Її цибулинки зцілювали від кашлю, лихоманки, абсцесу легень, мали жарознижуючу дію. З рослини виготовляли спиртовий настій і навіть вживали сирою. Проте сучасні біохіміки застерігають: у бульбоцибулинах рябчика виявлено отруйний алкалоїд імперіалін. У разі вживання їх у необробленому вигляді  можливі порушення кровообігу, судоми, блювота, а маленьким дітям загрожує навіть зупинка серця.

Найбільше рослин зосереджено поблизу села Надітичі Миколаївського району, де знаходиться 5-гектарний ботанічний заказник. Його видно навіть із вікна маршрутки, яка курсує до Дрогобича.

Зі Львова до долини диких тюльпанів можна доїхати за 50 хвилин власним авто, або трохи довше – маршрутним автобусом дорогами E471/М06 і Т1419. Автобуси відправляються з автовокзалу «Львів» у напрямку Нового Роздолу.

Скриншот ФБ
Скриншот ФБ
Скриншот ФБ
Скриншот ФБ
Скриншот ФБ
Фото: ФБ/Ірина Карлова
Фото: ФБ/Ірина Карлова
Фото: ФБ/Ірина Карлова
Фото: ФБ/Богдан Козловський
Фото: Larisa Novak
Фото: Larisa Novak
Фото: Larisa Novak

Коментарі

Ольга Корнієнко