Замість обіцяних 4 тисяч доларів заробітної плати вчителям – закриття шкіл. Бо на зарплати працівників не вистачає коштів. Така реальна картина останніх освітніх реформ.
Про це пише Четверта студія з посиланням на ЕспресоЗахід.
На Львівщині вже з 1 першого вересня 25 освітніх установ залишаться пусткою. Натомість чиновники закриття шкіл називають більш милозвучним словом – “оптимізацією”.
Лідер із закриття шкіл – Дрогобицька ОТГ
Найбільше освітніх закладів закриють у Дрогобицькій ОТГ. Тут з 1 вересня не працюватимуть 8 шкіл: одна в самому Дрогобичі, ще 7 – в інших населених пунктах громади.
За словами начальника Дрогобицького відділу освіти Петра Шев’яка, в деяких з цих закладів навчалось 6, і навіть 4 учні. А закривати школи змушені через брак фінансування. Із 41 мільйона гривень, які потрібно на освіту в ОТГ (тут навчається дві тисячі учнів), вдалося перекрити 35 мільйонів, ще 6 мільйонів не вистачає.
“У Бикові на всю школу було 4 учні, а зараз опорна школа є – та, де є мінімум 200 учнів. У Ступниці було 9 класів, у яких навчалося загалом 24 дитини. А вчителів було 11. Ми змушені об’єднувати ці школи. Новошичі, Бистриця, Ортиничі й Биків – там, де відстані великі, є довіз автобусом”, – каже чиновник.
У відділі освіти Дрогобицької ОТГ бідкаються, що аби якось зв’язати кінці з кінцями й перекривати зарплату для освітян, мусять забирати кошти в комунальників з доріг.
“Коли ми перерахували кошти, побачили, що в нас немає 41 млн грн. Тому робили оптимізацію. Так, у Дрогобичі гімназія №15 перейшла в ліцей №3. Дві школи розташовані одна біля одної на відстані 700 метрів”.
Окрім Дрогобицької ОТГ, не працюватимуть 5 шкіл у Стрілківській ОТГ Самбірського району, по дві школи – у Сколівській і Мостиській, Городоцькій громадах. Здебільшого це ті школи, де був великий дефіцит освітньої субвенції, і ті, в яких навчалося менш ніж 10 дітей. Понижено в ступені 8 закладів Львівщини.
Дефіцит у 200 мільйонів
У департаменті освіти Львівської ОДА розповідають, що, згідно із законодавством, школу І-ІІ ступеня, яка має менше 25 дітей, не фінансують із державного бюджету. А місцевим бюджетам грошей не вистачає.
“За підрахунками на початок цього року виявили, що виходить великий дефіцит освітньої субвенції, яка йде з держбюджету на оплату праці вчителям і енергоносії. За перший квартал цього року провели розрахунки й побачили, що бракуватиме 200 млн грн на покриття цих видатків по освітній субвенції. Виникла загроза, що в кінці року вчителі в багатьох громадах можуть залишитись без зарплати. Тоді взялися думати, як провести відповідні заходи і знайти вирішення – яким чином знайти кошти, щоб покрити дефіцит. Довелося підрахувати, яку економію принесе оптимізація мережі навчальних закладів, тобто закриття шкіл, а також пониження їх у ступені (перетворення школи І-ІІІ ступеня на І-ІІ, а школи І-ІІ ступеня – на школи І ступеня)”, – повідомила Ірина Сеслюк, керівниця відділу загальної і дошкільної освіти департаменту освіти Львівської ОДА.
Чиновники з Львівської ОДА запевняють, що скарг від учителів стосовно цього питання немає.
“Їм пропонують роботу в інших школах. Вчителі, яким запропонували роботу і їх задовольнили умови праці, вони не протестують, залишаються задоволеними”, – переконує Ірина Сеслюк.
Що кажуть батьки?
Батьки по-різному реагують на такі реформи. Одні хотіли б, щоб їхні діти відвідували ту саму школу, що й раніше. А іншим важливіше вчитися в добрих умовах, у відремонтованих класах, навіть якщо доведеться змінити школу.
“Батьки, звичайно, часто проти таких реформ. Але ми змушені в такий спосіб оптимізовувати робочий процес. Якщо батькам показати гарну школу, довіз і відповідну якість знань, то вони залюбки підуть у заклад, де є хороші умови для розвитку їхньої дитини. Ми тим часом працюємо над тим, щоби вчителям зберегти зарплати і направити їх працювати в інші школи”, – каже Шев’як.
Чи закриватимуть школи ще й наступного року, наразі чиновники прогнозувати не беруться. Усе залежатиме від надходжень до місцевих бюджетів. Єдине, що обіцяє Шев’як, – не закривати школи на Дрогобиччині, які логістично розташовані далеко одна від одної, а за потреби об’єднувати ті заклади, які розташовані на невеликій відстані.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу