Новини

На Львівщині укладено охоронний договір на об’єкт культурної спадщини

За втручання та принципової позиції Золочівської окружної прокуратури комунальним закладом укладено охоронний договір на об’єкт культурної спадщини.

Про це пише Четверта студія з посиланням на Львівську обласну прокуратуру.

Мова йде про пам’ятку археології національного значення VIII-XIII ст.–«Городище літописного міста Пліснеська», що є складовою частиною комплексу археологічних пам’яток історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ» (Золочівський район) та унікальною пам’яткою ранньосередньовічної доби.

Багаторічні археологічні дослідження свідчать про те, що тут спочатку було поселення трипільської культури, а пізніше – поселення скіфського періоду.

Городище літописного Пліснеська є одне з найбільших давньоруських городищ за територією і складністю системи оборони, в якій вміло поєднувалися елементи природного рельєфу зі спорудженням штучних укріплень.

Встановлено, що об’єкт археології узято на державний облік постановою у 1965 році. З метою збереження та раціонального використання пам’ятки було створено комунальний заклад, який уповноважений, зокрема, здійснювати заходи щодо охорони і збереження об’єктів історико-культурного заповідника.

Однак, впродовж 3 років з моменту затвердження меж і режиму використання території та зон охорони комплексу пам’яток історико-культурного заповідника, уповноважений орган не уклав охоронний договір з Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.

У зв’язку із не укладенням охоронного договору, об’єкти, що знаходяться на території заповідника, фактично позбавлені належного правового захисту й перебувають під загрозою руйнування або спотворення.

Збереження об’єктів культурної спадщини, в тому числі пам’яток археології, є одним із пріоритетних завдань та обов’язків органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Виявлення та охорона об’єктів культурної спадщини становлять значний суспільний інтерес, оскільки це є важливим напрямком гуманітарної політики держави, де участь держави є найбільшою, а відповідальність – найвищою.

Вищевказані порушення стали приводом для пред’явлення прокурорами Золочівської окружної прокуратури відповідного позову до суду.

Під час розгляду позову, відповідачами у справі порушення пам’яткоохоронного законодавства усунені – укладено охоронний договір з Департаментом ЛОДА.

Коментарі

Олег Довганик