Новини

На Львівщині священики розповідатимуть про шкідливість спалення трави

Імплементувати екологічні теми у всі шкільні предмети різних класів. Розказати про шкідливість спалювання трави у церковних проповідях. Розвісити наочні ілюстрації про те, чим закінчуються для тварин і для людського здоров’я всі ці польові та лісові пожежі, котрі не вщухають вже кілька місяців по всій Україні. А разом із тим – пропозиції щодо нових законодавчих правок відразу до кількох законів. Все це – продовження ініціативи Львівської ОДА щодо протидії випалюванню сухої рослинності. Про це інформує прес-служба відомства, пише Четверта студія.

Щодня в екосистемах на Львівщині стається кілька десятків пожеж. Від початку року до 24 квітня їх було майже дві з половиною тисячі, кажуть у ДСНС.

“Від початку року на Львівщині вигоріло понад 680 га полів та лісу. Підпали не припинилися, тому ми на штрафах теж не зупиняємося. Є певні причини, чому люди палять. Саме їх треба усувати. Серед них – недоглянуті поля, де множаться шкідники і бур’яни. Тут треба підвищувати відповідальність власників та орендарів. Також ми маємо працювати з дітьми. І тому працюємо відразу у кількох напрямах: освітньому і законодавчому. Для цього я хочу об’єднати у співпраці екологів, освітян та спеціалістів департаменту культури. А ще – буду просити про допомогу духовенство і, звісно, якщо йдеться про правки до законів, будемо звертатися до уряду та народних депутатів”, – пояснює заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Крім вигорілих полів і лісів, пошкоджені вогнем газові труби, людські оселі, загиблі тисячі тварин. А ще – у вогні згорає сміття. У диму – важкі метали та шкідливі речовини, які провокують рак та інші хвороби, включно з ускладненнями коронавірусу.

“Ми можемо про все це розказати дітям різних класів. Переглянемо програми географії, природознавства, біології, фізики та інших предметів. Практично кожен вчитель може на своєму уроці різними фактами довести, чому випалювати поля – це погана ідея. Всі необхідні факти і всю доказову базу ми передамо у школи. Крім того, в нас є обладнання, з якими ми також можемо транслювати уроки онлайн. Думаю, ми зможемо зробити відповідні факультативні відеоуроки”, – каже керівник управління освіти Львівської облдержадміністрації Олег Паска.

Долучаться до ініціативи також департамент екології та природних ресурсів і департамент з питань культури, національностей та релігій. За словами директора департаменту екології Руслана Гречаника, в ЛОДА вже мають розроблені відео для дошкільнят, роздаткові матеріали для учнів шкіл тощо. Департамент культури, каже його директорка Ірина Гаврилюк, готовий заангажувати до екоініціативи бібліотеки та народні доми.

“Ми провели в квітні два великі рейди проти випалювання по всій області. Склали за 4 дні 73 протоколи і показали, що паліїв можна ловити та штрафувати. Коли штрафи зросли, то витрати на пальне вже й не в ущерб бюджету. Тепер розпочинаємо велику освітньо-інформаційну кампанію. Ми надрукували першу партію плакатів про шкоду від спалювання. Найближчими днями вони поїдуть в міста і села. Тут дякую за ідею та допомогу журналістці “Радіо свобода” Галині Терещук і художниці Лесі Квик. Таких плакатів буде кілька хвиль. Маємо ще багато ідей, і готові своїм досвідом ділитися зі всією Україною, яка теж потерпає від пожеж. Львівщина завжди була прогресивна у своїх ідеях. Я хочу, щоб так було й надалі”, – підсумовує Юрій Холод.

Нагадаємо, Львівська ОДА у березні звернулася до прем’єр-міністра та голови Верховної Ради про потребу змінити закони і підвищити штрафи за спалювання сухої рослинності. 13 квітня Верховна Рада підтримала пропозицію Уряду та проголосувала за те, щоб збільшити штрафи за підпали, а дві статті за зумисні підпали навіть криміналізували.

13 квітня Верховна Рада підтримала пропозицію Львівської ОДА: мінімальний штраф за підпали сухої рослинності зріс від 170 гривень до 3060. Максимальна сума грошового покарання тепер може становити 153 тисячі гривень. Деякі статті за умисні підпали стали кримінальними. До в’язниці можна потрапити на 3-5 років.

Коментарі

Олег Довганик