Новини

На Львівщині пропонують оголосити 2021 Роком Григорія Кузневича

Постійна депутатська комісія з питань історико-культурної спадщини та туризму на своєму засіданні 27 травня прийняла рішення проголосити 2021 рік – роком Григорія Кузневича. Відповідний проєкт рішення члени комісії скерують на розгляд сесії Львівської обласної ради.

Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛОР.

Григорій Кузневич – відомий український скульптор, художник, майстер монументально-декоративної скульптури, один з найвидатніших галицьких класицистів, уродженець українського Надсяння. Ідея вшанування митця виникла з нагоди відзначення 150-річчя з дня його народження.

Голова депутатської комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Іван Щурко зазначив, що творчий та життєвий шлях митця мало відомий і ми маємо обмаль інформації про мистецьке середовище початку 20 століття, та про людей, котрі творили Львів. На думку депутатів, ініціатива проголошення року Григорія Кузневича приверне увагу громадськості, дослідників до цієї творчої постаті та мотивуватиме до пошуку й збору фактів з біографії українського скульптора.

“Наша мета не розгортати великі заходи, а зайвий раз нагадати про українську спадщину за кордоном. Кузневич народився 150 років тому у селі Старе Брусно на Надсянні, там був великий український каменярський осередок і зразки бруснянської каменярки й досі знаходять на цій території. Український скульптор мав професійну освіту, навчався в європейських університетах, працював у майстернях відомих на той час майстрів. Є чимало скульптур, авторство яких приписують іншим митцям, але цілком можливо, що їх виготовив саме Кузневич,” – наголосив Іван Щурко.

Довідково: Григорій Кузневич народився 30 вересня 1871 року у селі Старому Брусні на Любачівщині.

За підтримки Андрея Шептицького Кузневич отримав змогу навчатися в Римській академії мистецтв 1899—1902 роках. У 1907 році митець вирушив до США, працював у Нью-Йорку, Клівленді, Піттсбурзі.

Після Першої Світової війни Кузневич повернувся до Старого Брусна, там працював з кількома учнями-каменярами. А в 1947 році був виселений з рідного села в рамках операції “Вісла”.

Роботи майстра прикрашали фасади залізничного вокзалу та музеїв у Львові, він розписував церкви в Галичині, створював ікони. Його скульптури отримували найвищі відзнаки на міжнародних конкурсах. Великий концертний зал Львівського музичного училища ім. С. Людкевича прикрашають створені ним погруддя Тараса Шевченка і Миколи Лисенка.

В 1950-х роках значну частину робіт майстра знищила радянська влада, тому не весь творчий спадок талановитого скульптора вдалося зберегти.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

1 день тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

1 день тому