Депутати Львівської облради прийняли заяву щодо незаконного встановлення на території Личаківського кладовища мілітарних символів.
«Ми, депутати Львівської обласної ради, висловлюючи послідовну зацікавленість позитивним розвитком українсько-польських стосунків, стурбовані діями, які можуть зашкодити співпраці між нашими народами. Зокрема йдеться про незаконне встановлення на території Личаківського кладовища скульптур левів, що раніше були частиною польського мілітарно-пропагандистського меморіального комплексу і перетворюються на фактор імовірних провокацій у Львові.
У грудні 2015 року, без відома громади м. Львова та всупереч ухвалам Львівської міської ради, ці скульптури були нелегально ввезені на територію Личаківського кладовища приватними особами на незаконних підставах.
Пізніше з’ясувалось, що дозвіл дала консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при управлінні охорони історичного середовища Львівської міської ради під керівництвом голови ради Лілії Онищенко. Однак таке рішення суперечить ухвалам Львівської міської ради від 04.09.2000 № 770 та від 13.06.2005 № 2553. Так, відповідно до п.4 ухвали міської ради від 13.06.2005 № 2553 зазначено: «Вважати неприпустимим встановлення скульптур, архітектурних елементів та мілітарних символів, які не обумовлені ухвалами Львівської міської ради». Зайве наголошувати, що у названих ухвалах не йшлось про жодних левів.
Окрім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2000 року № 1867, дозволи на виконання робіт із упорядкування місць поховань на території України іноземців, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, можуть розглядатись місцевими радами лише після погодження відповідної проектної документації з головою Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій. Натомість жодного рішення Державної міжвідомчої комісії щодо встановлення нових елементів (скульптур левів) на території польських військових поховань Личаківського кладовища у Львові не приймалось. Ніяких звернень до Державної міжвідомчої комісії щодо погодження встановлення нових елементів на Личаківському кладовищі не надходило.
Попри очевидні зловживання, чиновники Львівської міської ради не вжили жодних заходів щодо виправлення ситуації та усунення порушень.
Наполегливе бажання польської сторони все ж розмістити скульптури левів на «цвинтарі орлят» на території Личаківського кладовища у Львові є складовою системної стратегії частини польського політикуму, спрямованого на експлуатацію шовіністично-імперських настроїв, у тому числі щодо Львова. Адже первинно на щитах левів, які так наполегливо хочуть «прилаштувати» на Личаківському кладовищі, містились написи «Тобі, Польще!» та «Завжди вірні». Історично та політично, разом з «мечем-щербцем» ці написи утворюють архітектурний ансамбль, що виходить далеко за межі вшанування похованих, а стає символом використання історії у поточних політичних кампаніях.
Намагання тихцем встановити пам’ятники польській окупації Львова тривають на фоні знищення українських пам’ятників на території Польщі, що відбуваються за мовчазного потурання польської місцевої влади. У відповідь на численні акти мародерства українська сторона оголосила мораторій на проведення польською стороною пошуково-ексгумаційних робіт в Україні до вирішення цих проблем. Однак пропольські антиукраїнсько налаштовані особи, замість того, щоб вести конструктивний діалог, намагаються обманом встановити заборонені пам’ятні знаки у Львові.
Нелегальні леви вже ставали приводом для вчинення провокацій в місті. Так, у липні 2018 року група з 10 осіб спробувала пошкодити дерев’яні щити навколо скульптур левів. Пізніше з’ясувалось, що одним із вандалів був громадянин Польщі, який приїхав до Львова, щоб «визволити левів». Тож цілком зрозуміло, що загадані скульптури будуть використовуватись польськими радикальними колами для вчинення провокацій в Україні та стануть підставою для погіршення українсько-польських стосунків.
Зважаючи на це, вимагаємо від правоохоронних органів, посадовців Львівської міської ради провести розслідування та встановити осіб, причетних до незаконного переміщення скульптур левів та встановлення їх на території Личаківського кладовища. Також вимагаємо, задля уникнення можливих провокацій та зважаючи на відсутність правових підстав для перебування згаданих скульптур на території Личаківського кладовища, демонтувати левів і перевезти для зберігання до вирішення ситуації у законний спосіб.
Звертаємось до Міністерства закордонних справ України, Кабінету Міністрів України та Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій із закликом у черговий раз провести роз’яснювальну роботу щодо неприпустимості реалізації власної історичної політики без відома Української держави та всупереч волі громади міста Львова.
Національна гідність не може бути розмінною монетою для чиновників чи політиків!», – йдеться у заяві.
Стрічку обрали для показу в межах заходів до «1000 днів спротиву»